Múzeum v Rimavskej Sobote ocenili za akvizíciu potápačskej zbierky
TASR
TASR

Múzeum v Rimavskej Sobote ocenili za akvizíciu potápačskej zbierky

Podľa PR manažérky GMM Martiny Oštrom Marekovej spočíva význam a hodnota zbierky predovšetkým v jej štruktúre a ucelenosti.

Na snímke sú potápačské obleky na výstave historickej potápačskej techniky v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. — Foto: TASR/Branislav Caban

Rimavská Sobota 14. septembra (TASR) – Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii Akvizícia získalo za rok 2016 Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote za nadobudnutie rozsiahlej zbierky potápačskej techniky zberateľa Petra Ferdinandyho z Revúcej. Podľa PR manažérky GMM Martiny Oštrom Marekovej spočíva význam a hodnota zbierky predovšetkým v jej štruktúre a ucelenosti.

"Obsahuje 504 kusov najrozličnejších častí potápačského výstroja. Jednotlivé prvky zbierky pochádzajú z viac ako 20 krajín sveta. Mnohé sú pozoruhodnými originálmi, pretože boli vyrobené alebo upravené v amatérskych podmienkach. Sú tak dokladmi mimoriadnej schopnosti improvizácie nadšencov potápania na Slovensku, ale i v Čechách," konkretizovala Oštrom Mareková.

Väčšina zbierky pochádza podľa jej slov z druhej polovice 20. storočia. "Niektoré prvky boli v bývalom Československu využívané v rámci Zväzarmu, ale i Československej ľudovej armády," zakončila.

Už ste čítali?

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…

Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme…

Slovenka Eva Vokounová sa venuje tvorbe jedinečných šperkov. V rámci…