Múzeum v Rimavskej Sobote ocenili za akvizíciu potápačskej zbierky
TASR
TASR

Múzeum v Rimavskej Sobote ocenili za akvizíciu potápačskej zbierky

Podľa PR manažérky GMM Martiny Oštrom Marekovej spočíva význam a hodnota zbierky predovšetkým v jej štruktúre a ucelenosti.

Na snímke sú potápačské obleky na výstave historickej potápačskej techniky v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. — Foto: TASR/Branislav Caban

Rimavská Sobota 14. septembra (TASR) – Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii Akvizícia získalo za rok 2016 Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote za nadobudnutie rozsiahlej zbierky potápačskej techniky zberateľa Petra Ferdinandyho z Revúcej. Podľa PR manažérky GMM Martiny Oštrom Marekovej spočíva význam a hodnota zbierky predovšetkým v jej štruktúre a ucelenosti.

"Obsahuje 504 kusov najrozličnejších častí potápačského výstroja. Jednotlivé prvky zbierky pochádzajú z viac ako 20 krajín sveta. Mnohé sú pozoruhodnými originálmi, pretože boli vyrobené alebo upravené v amatérskych podmienkach. Sú tak dokladmi mimoriadnej schopnosti improvizácie nadšencov potápania na Slovensku, ale i v Čechách," konkretizovala Oštrom Mareková.

Väčšina zbierky pochádza podľa jej slov z druhej polovice 20. storočia. "Niektoré prvky boli v bývalom Československu využívané v rámci Zväzarmu, ale i Československej ľudovej armády," zakončila.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…