Doktori vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť otras mozgu iba pomocou fotoaparátu na mobile
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Doktori vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť otras mozgu iba pomocou fotoaparátu na mobile

Novovyvinutej aplikácii stačí jeden pohľad do vašich očí a okamžite odhalí potenciálny otras mozgu. Nič lepšie, čo by dokázalo tento problém diagnostikovať tak jednoducho a rýchlo, tu doteraz nebolo.

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN

SEATTLE 14. septembra - Otras mozgu je niekedy veľmi ťažké odhaliť včas, pretože jeho príznaky sa môžu objaviť pokojne až po niekoľkých hodinách, alebo dokonca po pár dňoch či týždňoch. Či už ide o dospelého človeka, alebo o deti, čím skôr vyhľadáte odbornú pomoc, tým skôr môžete minimalizovať následky. Dobrou správou je, že sa konečne našiel spôsob, ako otras mozgu odhaliť celkom jednoducho a rýchlo už za pár sekúnd.

Aplikácia sa vám pozrie do očí

Na problém si posvietili odborníci z Washingtonskej univerzity, ktorým sa podarilo vyvinúť jedinečnú aplikáciu pre smartfóny. Tá dokáže okamžite odhaliť poškodenie v mozgu rýchlou analýzou očí, informoval portál News Week. Poranenia mozgu navyše dokáže určiť s dokonalou presnosťou.

Túto aplikáciu by mohli využívať všetci rodičia, opatrovatelia alebo tréneri. Ak by vaše dieťa spadlo alebo by sa zranil nejaký hráč počas zápasu, stačilo by vytiahnuť z vrecka smartfón a za krátky okamih by ste zistili, či je potrebné bežať k lekárovi.

Problém odhalí fotoaparát s bleskom

Výskumníkom sa podarilo vytvoriť algoritmus, ktorý samostatne dokáže vyhodnotiť príznaky poškodenia mozgu podľa toho, ako zreničky reagujú na svetlo. Ako by vyzerala diagnostika pomocou tejto aplikácie? Pomocou blesku fotoaparátu na mobile by boli stimulované oči človeka a reakcia jeho zreničiek by sa zachytila na 3-sekundovom videu. Aplikácia by potom vyhodnotila zmeny v zreničkách a porovnala by ich s reakciou zreničiek zdravého človeka.

Aplikácia stav človeka vyhodnotí na základe jeho zreničiek.
Aplikácia stav človeka vyhodnotí na základe jeho zreničiek. Foto: Pexels

Aplikácia nesie názov PupilScreen a jej tvorcovia veria, že by mohla pomôcť znížiť počet neriešených športových zranení, pri ktorých sa až s odstupom času ukazuje, že spôsobili aj otras mozgu. Dúfajú, že by ju ľudia mohli začať používať už do dvoch rokov. Medzitým ešte uskutočnia ďalšie testovania, aby dokázala odhaliť aj tie najmenej zreteľné otrasy.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…