Doktori vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť otras mozgu iba pomocou fotoaparátu na mobile
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Doktori vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť otras mozgu iba pomocou fotoaparátu na mobile

Novovyvinutej aplikácii stačí jeden pohľad do vašich očí a okamžite odhalí potenciálny otras mozgu. Nič lepšie, čo by dokázalo tento problém diagnostikovať tak jednoducho a rýchlo, tu doteraz nebolo.

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN

SEATTLE 14. septembra - Otras mozgu je niekedy veľmi ťažké odhaliť včas, pretože jeho príznaky sa môžu objaviť pokojne až po niekoľkých hodinách, alebo dokonca po pár dňoch či týždňoch. Či už ide o dospelého človeka, alebo o deti, čím skôr vyhľadáte odbornú pomoc, tým skôr môžete minimalizovať následky. Dobrou správou je, že sa konečne našiel spôsob, ako otras mozgu odhaliť celkom jednoducho a rýchlo už za pár sekúnd.

Aplikácia sa vám pozrie do očí

Na problém si posvietili odborníci z Washingtonskej univerzity, ktorým sa podarilo vyvinúť jedinečnú aplikáciu pre smartfóny. Tá dokáže okamžite odhaliť poškodenie v mozgu rýchlou analýzou očí, informoval portál News Week. Poranenia mozgu navyše dokáže určiť s dokonalou presnosťou.

Túto aplikáciu by mohli využívať všetci rodičia, opatrovatelia alebo tréneri. Ak by vaše dieťa spadlo alebo by sa zranil nejaký hráč počas zápasu, stačilo by vytiahnuť z vrecka smartfón a za krátky okamih by ste zistili, či je potrebné bežať k lekárovi.

Problém odhalí fotoaparát s bleskom

Výskumníkom sa podarilo vytvoriť algoritmus, ktorý samostatne dokáže vyhodnotiť príznaky poškodenia mozgu podľa toho, ako zreničky reagujú na svetlo. Ako by vyzerala diagnostika pomocou tejto aplikácie? Pomocou blesku fotoaparátu na mobile by boli stimulované oči človeka a reakcia jeho zreničiek by sa zachytila na 3-sekundovom videu. Aplikácia by potom vyhodnotila zmeny v zreničkách a porovnala by ich s reakciou zreničiek zdravého človeka.

Aplikácia stav človeka vyhodnotí na základe jeho zreničiek.
Aplikácia stav človeka vyhodnotí na základe jeho zreničiek. Foto: Pexels

Aplikácia nesie názov PupilScreen a jej tvorcovia veria, že by mohla pomôcť znížiť počet neriešených športových zranení, pri ktorých sa až s odstupom času ukazuje, že spôsobili aj otras mozgu. Dúfajú, že by ju ľudia mohli začať používať už do dvoch rokov. Medzitým ešte uskutočnia ďalšie testovania, aby dokázala odhaliť aj tie najmenej zreteľné otrasy.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…

Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme…

Slovenka Eva Vokounová sa venuje tvorbe jedinečných šperkov. V rámci…