Dobré noviny
Poznáte najväčšiu dobrovoľnícku organizácu na svete? Slováci a Česi v nej zbierajú okuliare pre chudobných, ktorí si ich nemôžu dovoliť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Poznáte najväčšiu dobrovoľnícku organizácu na svete? Slováci a Česi v nej zbierajú okuliare pre chudobných, ktorí si ich nemôžu dovoliť

Lioni Mora,Mišiak a Krátky s komisárom knihy Slovenských rekordov Igorom Svítekom a certifikátmi o osvedčení rekordov.
Lioni Mora,Mišiak a Krátky s komisárom knihy Slovenských rekordov Igorom Svítekom a certifikátmi o osvedčení rekordov. — Foto: LCI D 122

Zrak ich neposlúcha, no peňazí na obyčajné okuliare, ktoré by im umožnili opäť dobre vidieť, niet. Ľudia z chudobných krajín však nachádzajú podporu aj na Slovensku. Zbierka, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy, prebieha nepretržite.

BRATISLAVA 14. septembra - Fungujú nezištne a volajú ich aj rytieri slepých. Chudobným ľuďom totiž zabezpečujú „druhý zrak“, ktorý by si inak nemohli dovoliť. Členovia najväčšej dobrovoľníckej organizácie Lions Club International (LCI) majú mnoho aktivít na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú, medzi ne sa zaraďuje aj zber použitých okuliarov, ktoré putujú ďalej, väčšinou do chudobných krajín. Na Slovensku a v Českej republike sú združení v rámci klubov, ktoré fungujú pod spoločným názvom Distrikt 122. O tom, ako to vlastne celé funguje, nám prezradil viac guvernér Distriktu 122 Bohumír Krátky.

Môžete nám ozrejmiť, ako vlastne organizácia na Slovensku a v Česku funguje, koľko ľudí je v nej zapojených a v čom všetkom sa angažujú?

Aktuálne máme v Distrikte 122 v Českej republike a Slovenskej republike 45 klubov s približne 900 členmi. Ako „Rytieri slepých“ sa staráme hlavne o ochranu zraku. Meriame bezplatne zrak detí v predškolskom veku, spolupracujeme so SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky- pozn. red.) a ÚNSS (Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska - pozn. red.), postavili sme objekt Lionského Oftamologického Edukačného Centra, recyklujeme použité okuliare a dávame možnosť ich opätovného využitia.

Začiatok ukladania okuliarov v auguste tohto roku.
Začiatok ukladania okuliarov v auguste tohto roku. Foto: LCI D 122

Taktiež pracujeme s mládežou, organizujeme výmenné pobyty mládeže na celom svete, zapájame sa do celosvetovej súťaže „mierový plagát“ a staráme sa o životné prostredie výsadbou stromčekov, čistením znečistených území či recykláciou okuliarov. Okrem toho podporujeme vlastnú Nadáciu Lions Clubs International (LICF), ktorá so svojimi aktivitami zmierňuje celosvetový hlad, pomáha pri živelných katastrofách a rieši dostupnosť vody pre ľudí v núdzi. Pomáhame aj ľuďom s diabetickým postihnutím a svojimi spoločenskými aktivitami prispievame k budovaniu dobrých vzťahov medzi ľuďmi a národmi. Náš distrikt vybudoval v spolupráci s Lions klubom Thika-Kilimambogo aj malú nemocničku v Mukuyu-ini v Keni. Každý klub je však samostatná organizačná jednotka. Podľa potreby v lokalite, v ktorej pôsobí, má možnosť výberu činností, v ktorých sa angažuje.    

Spomínali ste starostlivosť o zrak, recykláciu okuliarov a ich opätovné využitie, čomu predchádza ich zber. Kde ich dobrovoľníci vlastne zháňajú a koľko času majú na to, aby ich doručili do regionálnych centier?

Členovia Lions klubov zabezpečujú zber použitých okuliarov počas svojich aktivít na verejnosti alebo rozmiestnením označených krabíc na verejne dostupných a frekventovaných miestach. Celosvetový program humanitárnej organizácie Lions Clubs International (LCI) má názov Lions Recycle for Sight a prebieha nepretržite. Ktokoľvek môže kontaktovať našich členov a dohodnúť si odovzdanie okuliarov, ktoré sa stali pre neho alebo pre členov jeho rodiny nevyhovujúce alebo nepotrebné.

Na snímke Bohumír Krátky a koordinátorka centra.
Na snímke Bohumír Krátky a koordinátorka centra. Foto: LCI D 122

Kde všade sa okuliare doručujú? Máte aj spätnú väzbu, či ich ľudia potom naozaj využívajú?

V Európe LCI prevádzkuje dve recyklačné centrá v Taliansku a vo Francúzsku. Okuliare z Distriktu 122  distribuujeme do bližšieho centra v Turíne. Celá evidencia prijatých zbierok a odoslaných okuliarov vrátane dátumu a miesta je dostupná aj na webe.

Recyklačné centrum v Taliansku.
Recyklačné centrum v Taliansku. Foto: LCI D 122

Ako prebieha úprava okuliarov?

LCI prevádzkuje 18 zberných celosvetových centier, v ktorých naši členovia pripravujú zbierky z jednotlivých klubov či distriktov na ďalšie použitie. Začína sa to triedením podľa okuliarov, ktoré budú schopné ďalšieho využitia, následne sa čistia a dezinfikujú a potom sa na profesionálnych prístrojoch meria mohutnosť skiel. Každé takto pripravené okuliare s protokolom o meraní sú zabalené do ochranných fólií a balené do krabíc.

Prístroj na meranie mohutnosti skiel.
Prístroj na meranie mohutnosti skiel. Foto: LCI D 122

Pri bezplatnom meraní zraku, čo je väčšinou v rozvojových krajinách, vnikne databáza ľudí s ne-korigovanými refrakčnými chybami ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Väčšinu týchto zrakových chýb je možné rýchlo diagnostikovať a ľahko liečiť za použitia korekčných šošoviek. Vybavenie takýchto požiadaviek je vecou komunikácie s centrami a následnou logistikou. Takto sa nepoužívané okuliare dostanú zo slovenského nočného stolíka na oči ghanského chlapíka.

Kto každý sa môže do zbierky zapojiť? Musia to byť len dobrovoľníci v rámci Lions?

Lioni na celom svete prevádzkujú recyklačnú službu nepretržite, preto je možné odovzdať okuliare na zbernom mieste alebo priamo členom Lions klubov kedykoľvek a kdekoľvek, a tak sa zapojiť do programu a pomôcť tým, ktorí nemajú možnosť zaobstarať si okuliare.

Už ste čítali?