Dobrovoľníci ju tvorili celých 25 rokov. V Kanade otvorili 24-tisíc kilometrovú turistickú trasu, ktorá je najdlhšou na svete
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Dobrovoľníci ju tvorili celých 25 rokov. V Kanade otvorili 24-tisíc kilometrovú turistickú trasu, ktorá je najdlhšou na svete

Dobrovoľníci v Kanade vytvorili úžasnú prírodnú cestu, po ktorej nechodia žiadne autá. Je najdlhšou svojho druhu na celom svete.

V Kanade otvorili najdlhšiu turistickú trasu na svete. — Foto: Koláž DN/Pexels/TheGreatTrail

OTTAWA 12. septembra - Takto pred rokom sme vás informovali o tom, že v Kanade vzniká najdlhšia cesta na svete, po ktorej nebudú jazdiť žiadne autá. Namiesto toho mala byť rajom pre peších chodcov a cyklistov. To, o čom sa vtedy hovorilo, sa však už stalo realitou a túto cestu teraz konečne dokončili a otvorili.

Dobrovoľníci sa pustili do práce

Zatiaľ čo sa všade budujú hlavne cesty pre automobily, táto rekordne dlhá turistická trasa, ktorá je najdlhšou rekreačnou cestou na svete, je absolútnym unikátom. Najzaujímavejšie však na tom je, že ju vytvorili dobrovoľníci.

O tom, že to nie je iba nejaký obyčajný chodník, svedčí aj fakt, že je táto cesta dlhá 24-tisíc kilometrov, vďaka čomu spája východné a západné pobrežie Kanady. Trasa nesie názov The Great Trail alebo Veľká cesta. Vedie cez všetkých 13 kanadských provincií a teritórií, pričom o každý z jej úsekov sa stará tá obec, ktorou cesta prechádza.

Na projekte sa začalo pracovať ešte v roku 1992 a za 25 rokov sa z neho stala veľká dobrovoľnícka aktivita, ktorá spájala ľudí. Nezisková organizácia, ktorá od počiatku na tvorbu trasy dohliadala, povedala, že ide o „skutočný dar Kanaďanov Kanaďanom,“ informoval portál MNN.

Nemusíte ísť iba pešo

Hoci primárne je cesta určená pre turistov a cyklistov, vo viacerých úsekoch je možné prejsť cestu aj iným spôsobom. Niektoré časti sú prispôsobené pre jazdu na koni alebo pre bežkárov, iné musíte prejsť na kajaku alebo kanoe. Ako sa zdá, dĺžka tejto trasy umožnila, aby prechádzala tými najrôznejšími druhmi terénu. Prechádzate cez hory, popri jazerách, po rovine aj cez mrazivú tundru.

Dobrovoľníci v Kanade vytvorili úžasnú cestu, po ktorej nechodia žiadne autá.
Dobrovoľníci v Kanade vytvorili úžasnú cestu, po ktorej nechodia žiadne autá. Foto: Flickr/DennisJarvis

Podľa odhadov dokonca štyria z piatich Kanaďanov bývajú vo vzdialenosti iba 30 minút od tejto cesty. Únik z miest do pokojnej prírody majú teda skutočne iba na skok.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…