P. Baričák vydal cestopisnú knihu o Nepále
TASR
TASR

P. Baričák vydal cestopisnú knihu o Nepále

Martinčan v nej popisuje svoje dvojtýždňové kráčanie okolo Annapúrn, cestu k jazeru Tilicho, ako aj prekročenie najvyššie položeného priesmyku sveta Thorong La (5416 m).

Pavol “Hirax“ Baričák. — Foto: Walde Jánsky

Bratislava/Martin 11. septembra (TASR) - V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostáva nepálsky cestopis z pera a objektívu Pavla "Hiraxa" Baričáka. Martinský spisovateľ, vydavateľ, cestovateľ, hudobník a propagátor zdravého životného štýlu dal svojej novinke názov Nepál - cesta okolo Annapúrn, cesta do seba.

Kniha obsahuje viac ako 400 farebných fotografií. Martinčan v nej popisuje svoje dvojtýždňové kráčanie okolo Annapúrn (množné číslo je správne, Annapúrn je šesť, nie je len jedna), cestu k jazeru Tilicho (4919 m), ako aj prekročenie najvyššie položeného priesmyku sveta Thorong La (5416 m). V publikácii nechýbajú ani pocity z pohybu v hlavnom meste Káthmandu, alebo v národnom parku Chitwan na juhu Nepálu.

"Nepálsky trek Annapurna Circuit je ako európska púť do Santiago de Compostela - očistný, liečivý, zastavujúci," uvádza autor k novej knižke, ktorá vyšla vo vydavateľstve HladoHlas. Na margo jeho v poradí šiesteho cestopisu Hirax dodáva: "V samotnom srdci Himalájí vám krása veľhôr a nedostatok kyslíka nedá až tak plnohodnotne dýchať, ale o to viac vám duša zaspieva blaženosťou. Už som bol v mnohých krajinách. Veľa som videl - biedy aj bohatstva, pýchy i pokory, od priepastí až po vrchy končiace sa v slnku. Boli podmanivo čarokrásne. Ak by som sa však spýtal srdca, či ich chce ešte raz vidieť, pri niektorých by odvetilo nie. Vyslovte však Nepál a ja som ochotný hneď zajtra odletieť. Nepál sa totiž pre mňa stal adresou na celý život."

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…