Dobré noviny
Ďalšia pomoc rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením
Dobré noviny
Dobré noviny

Ďalšia pomoc rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: BSK

Bratislavská župa zriadila terénnu sociálnu službu, ktorej poslaním je podporiť a sprevádzať rodinu s dieťaťom so zdravotným postihnutím a pomôcť jej zorientovať sa v náročnej životnej situácii, aby mohla žiť život podľa vlastných predstáv.

BRATISLAVA 11. septembra - Bratislavská župa zriadila začiatkom tohto roka terénnu sociálnu službu - Službu včasnej intervencie pre rodiny s deťmi s oneskoreným, nerovnomerným alebo rizikovým  vývinom a so zdravotným postihnutím do siedmych rokov. Poskytuje ju Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých Sibírka, zariadenie sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.

„Pomoc rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa stáva na území Bratislavského samosprávneho kraja dostupnejšou, pretože práve v tom najútlejšom veku dieťaťa je pomoc najúčinnejšia. Vďaka Centru včasnej intervencie Sibírka dostanú pomoc nielen deti, ale psychologickú podporu dostanú aj rodičia, ktorí sa s deťmi naučia nielen pracovať na ich rozvoji, ale dostanú aj podporu a rady, ako postupovať napríklad aj na úradoch, keď potrebujú pre deti niečo vybaviť,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Služba včasnej intervencie bola zaregistrovaná 1. januára 2017 pri Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých Sibírka, ako detašované pracovisko a jej zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj.  Jej poslaním je podporiť a sprevádzať rodinu s dieťaťom so zdravotným postihnutím, pomôcť im zorientovať sa v náročnej životnej situácii, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv s dostatočnou a včasnou pomocou, ako aj pomôcť im nájsť vlastné zdroje pre ich plnohodnotný a kvalitný život. V súčasnosti  pracovníci Služby včasnej intervencie poskytujú pravidelne službu jedenástim rodinám s deťmi so zdravotným postihnutím.

Poradcovia včasnej intervencie prichádzajú priamo do rodín. Odľahčia tak rodinu od cestovania a dochádzania za službou, čím sa služba stáva dostupnejšou a cielenou. Odborníci, ako napríklad liečebný pedagóg, logopéd, sociálny terapeut, sociálny pracovník či fyzioterapeut prichádzajú do rodiny, ktorú podporujú pri hľadaní riešení, rodičom poskytujú potrebné informácie, radia v sociálnej a terapeutickej oblasti, sprostredkovávajú kontakty na odborníkov z rôznych oblastí, pomáhajú pri výbere a zaobstaraní rehabilitačných a stimulačných pomôcok. Terénna služba včasnej intervencie je bezplatná a podporovaná Bratislavským samosprávnym krajom.

„Pomohli sme rodine usporiadať denný program, tak aby ich život nebol v chaose a nemali pocit, že len plynie. Aby všetky rozvíjacie aktivity boli integrované priamo v bežnom živote – či pri umývaní, varení alebo práci v záhradke. Pre tie deti, ktoré majú problém s komunikáciou sme hľadali alternatívne možnosti komunikácie, napríklad pomocou fotografií,“ ozrejmil na základe skúseností jeden z poradcov služby včasnej intervencie.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?