Dobré noviny
Nový vedecký objav by mohol zastaviť predčasné pôrody. Zachránil by milióny životov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Nový vedecký objav by mohol zastaviť predčasné pôrody. Zachránil by milióny životov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/voanews

Keď by sa zistenia vedcov uplatnili v praxi, pomohlo by to rodičkám aj deťom. Predčasné pôrody by boli minulosťou, deti by sa rodili až vtedy, keď už by boli vyvinuté.

WASHINGTON 13. septembra - Výskumníci z USA a Škandinávskych krajín našli genetické mutácie, ktoré ovplyvňujú pravdepodobnosť toho, či sa žene dieťa narodí predčasne alebo tak, ako to je naplánované. Ich zistenia by mohli dokonca zachrániť milióny životov.

Výskumníci chcú pomôcť mamičkám

Predčasne narodené deti nemajú svoj vstup do života jednoduchý, sú tam viaceré riziká v závislosti od toho, ako skoro sa narodili. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že zdravotné problémy súvisiace s predčasným narodením môžu pretrvať až do dospelosti. Svetová zdravotnícka organizácia pritom uvádza, že sa ročne narodí predčasne až 15 miliónov detí, a tento počet stále stúpa. Nové zistenia príčin, ktoré to spôsobujú, by však mohli pomôcť situáciu výrazne zlepšiť.

Doktor Louis Muglia študoval DNA u viac ako 50-tisíc tehotných žien a odhalil 6 génových oblastí, ktoré určujú dĺžku tehotenstva a načasovanie narodenia dieťaťa. „Po prvýkrát máme predstavu o tom, ktoré tkanivo v tele mamičky je tým, ktoré pravdepodobne vedie k predčasnému pôrodu,“ citoval ho portál VOA News.

Môžu zachrániť milióny životov

Jeden z týchto génov „má prsty“ v tom, ako telo využíva selén. Tento stopový prvok sa nachádza v niektorých potravinách, ale aj výživových doplnkoch a ak sa potvrdia zistenia výskumníkov, mohli by sa tak zachrániť milióny životov.

Vrodené chyby plodu môže obmedziť kyselina listová.
Vrodené chyby plodu môže obmedziť kyselina listová, ktorá sa nachádza v rôznych druhoch zeleniny. Foto: Pexels

Podľa odborníkov sa tiež ukazuje, že pomáha aj kyselina listová, teda vitamín B9. Podľa nich dokáže výrazne znížiť vrodené chyby a prospieva nervovému systému. Mamičky by ho preto mali v tehotenstve konzumovať, lebo tak môžu prechádzať aj poruchám nervového systému ich ešte nenarodených detí. tento vitamín sa nachádza najmä v čerstvej listovej zelenine, v špenáte, brokolici, ale aj strukovinách a tiež v ovocí. Všetko je však najlepšie konzultovať so svojím lekárom.

Hoci je to ešte len začiatok, zdá sa, že výskumníci sú na najlepšej ceste k tomu, aby pomohli mamičkám po celom svete. Ich výskum bol však zatiaľ zameraný iba na ženy európskeho typu, otvoril však nové oblasti pre skúmanie potenciálnych diagnostických testov, nových liekov či vylepšených doplnkov stravy. Zároveň však vedia, že to bude vyžadovať ešte niekoľko rokov štúdia.

Už ste čítali?