Dobré noviny
New York Times píše o slovenskej dedinke. To, ako v nej pristupujú k Rómom, je svetový unikát
Radka Turoňová
Radka Turoňová

New York Times píše o slovenskej dedinke. To, ako v nej pristupujú k Rómom, je svetový unikát

Starosta sa snaží Rómom pomáhať, ako sa len dá.
Starosta sa snaží Rómom pomáhať, ako sa len dá. — Foto: Facebook/Vladimír Ledecký

Opäť o nás pekne píšu, konkrétne o dedine na východe Slovenska. Na jej úspechy tentoraz upozornil denník New York Times.

SPIŠSKÝ HRHOV 11. septembra - Dedina na východe Slovenska Spišský Hrhov sa dostala na stránky uznávaných novín New York Times. Tie pochválili hlavne to, ako sa v tejto obci darí obyvateľom spolunažívať s rómskou menšinou.

Rovnocennosť a žiadne predsudky

Podľa NY Times vykazuje Spišský Hrhov na rozdiel od ostatných dedín na východe Slovenska prekvapujúcu prosperitu. „Domy sú pevné a dobre udržiavané. Je tu tečúca voda a elektrina. Bývalý liehovar sa premenil na umelecký priestor, s fasádou zdobenou farebnou mozaikou,“ píšu noviny.

Tajomstvom úspechu je efektívna práca s miestnymi Rómami, čo sa starostovi Vladimírovi Ledeckému darí ukážkovo udržiavať. Nezamestnanosť u nich klesá, rómske deti nemusia chodiť do špeciálnych škôl a niektorí mladí Rómovia dokonca študujú na univerzite. Rómske aj nerómske deti sa spolu hrajú a dospelí nemajú problém posedieť si spolu vedno v miestnej krčme.

Rómovia majú v dedine skvelé podmienky na život.
Rómovia majú v dedine skvelé podmienky na život. Foto: TASR

Na Dobrých novinách sme o tejto obci písali takmer presne pred rokom. Obec už vtedy očarila svet, získala ocenenie Európska cena obnovy dediny 2016, stala sa aj Dedinou roka. A teraz sa s ňou môžu zoznámiť prostredníctvom článku v NY Times aj Američania.

Obec sa jednoducho snaží o to, aby Rómovia patrili do miestneho života a to napríklad začlenením ich do prác organizovaných obecnou firmou. Okrem toho si medzi realizovanými projektami EÚ uvádzala aj vytvorenie komunitného centra. Cieľom bolo vytvoriť priestor na vzdelávanie a kvalitné trávenie voľného času rómskej komunity.

Ukazuje sa, že to je správna cesta, ako fungovanie v obci pre občanov čo najviac zefektívniť. Nie odmietaním menšiny a pestovaním predsudkov voči nej, ale spoločnými aktivitami a jej zapájaním do spoločnosti. A ako na záver článku uviedol NY Times, vzťahy medzi majoritou a Rómami sú tu omnoho lepšie ako v okolitých komunitách.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?