Vášaryová a Číž sa stanú čestnými občanmi Banskej Štiavnice
TASR
TASR

Vášaryová a Číž sa stanú čestnými občanmi Banskej Štiavnice

Slávnostné zasadnutie je súčasťou Salamandrových dní, ktoré sa od štvrtka (7.9.) konajú v Banskej Štiavnici.

Herečka Emília Vášáryová. — Foto: TASR/Dano Veselský

Banská Štiavnica 8. septembra (TASR) - Zoznam čestných občanov Banskej Štiavnice sa dnes rozšíri o ďalšie dve osobnosti a to poslanca Národnej rady SR Miroslava Číža a herečku Emíliu Vášáryovú. Čestné občianstvo, ale aj ďalšie ocenenia tým, ktorí sa zaslúžili o rozvoj Banskej Štiavnice a šírenie jej dobrého mena, odovzdajú počas dnešného slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva (MsZ).

Zasadnutie je súčasťou Salamandrových dní, ktoré sa od štvrtka (7.9.) konajú v Banskej Štiavnici. Mestské slávnosti si pripomínajú bohatú históriu a tradície mesta a zároveň sú oslavami baníkov, geológov, hutníkov a naftárov. Verejnosti ponúkajú bohatý kultúrny program a najmä tradičný Salamandrový sprievod, ktorý je zapísaný v Registri nehmotného kultúrneho dedičstva SR.

Ako informoval Rastislav Marko z banskoštiavnického mestského úradu, súčasťou dnešného programu je aj odhalenie novej plastiky na múre oproti radnici. Aj túto, rovnako ako predchádzajúce, pre mesto Banská Štiavnica vytvoril akademický sochár Vladimír Oravec a jeho manželka Miluše.

Program slávností vyvrcholí tradičným Salamandrovým sprievodom. Priblíži 400 historických postáv, ktoré pripomenú význam mesta, zvyky i život v ňom a okolí. Pred sprievodom si budú môcť návštevníci podujatia pozrieť sprievod baníckych spolkov, ktorý sa bude formovať pri bývalej Tabakovej továrni a do centra sa pohne približne o 19.30 h ako predvoj tradičného Salamandrového sprievodu.

Pred sprievodom uvedú nové CD štiavnických neprofesionálnych hudobníkov s názvom Štiavnické hudobné podzemie, ktoré vzniklo s finančnou podporou Fondu na podpora umenia. Na kompilačnom CD sa nachádza deväť autorov, ktorí zahŕňajú viacero žánrov – od folku, cez jazz až po metal. Do života ho uvedie profesionálny hudobník Oskar Rózsa. Večerný program vyplnia vystúpenia skupín Komajota a Hrdza.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…