Dobré noviny
Slováci ju poznajú z adrenalínovej reality šou: Pevnosť Boyard však ukrýva tajomstvá, ktoré po rokoch vyplavil oceán!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slováci ju poznajú z adrenalínovej reality šou: Pevnosť Boyard však ukrýva tajomstvá, ktoré po rokoch vyplavil oceán!

Pevnosť Boyard ukrýva fascinujúcu minulosť.
Pevnosť Boyard ukrýva fascinujúcu minulosť. — Foto: Koláž DN/wikipedia

Pevnosť Boyard poznáte z televíznej šou. Toto ste však o nej nevedeli. Ukrýva v sebe fascinujúci odkaz minulosti.

PARÍŽ 9. septembra - Ak by ste sa pozreli na oceán medzi francúzskymi ostrovmi Aix a Oléron, na polceste by ste zbadali niečo, čo pripomína malý hrad plávajúci na vode. Tento „ostrovný“ hrad je v skutočnosti veľkolepou stavbou Pevnosť Boyard (orig. Fort Boyard), ktorej história siaha až do 17. storočia.

Dostala druhý život

Pevnosť Boyard je ľuďom známa najmä z televíznych obrazoviek. Adrenalínová reality šou bola vysielaná aj na Slovensku a ľudia si obľúbili sledovanie súťažiacich, ktorí museli prekonávať vlastný strach, aby zdolali náročné úlohy. Málokto však tuší, že sa za touto bizarnou stavbou „sediacou“ v Atlantickom oceáne ukrýva fascinujúca minulosť.

Pre adrenalínové súťaže bola táto izolovaná historická pevnosť ideálnym priestorom. Avšak ešte pred tým, ako pevnosti televízna šou vdýchla druhý život, slúžila na celkom iné účely.

Fascinujúci odkaz minulosti

Ľudia už odpradávna radi prekonávali výzvy. Keď v 17. storočí Francúzsko potrebovalo ochranu pred anglickými námornými flotilami a základňu pre francúzsku armádu, istý architekt to poňal ako perfektnú príležitosť, hoci vedel, že stavba takejto pevnosti môže trvať stovky rokov. S budovaním stavby sa začalo ešte v roku 1662, postupne sa však prišlo na to, že postaviť umelý ostrov uprostred oceánu je poriadne nákladné. Potom sa Francúzi projektu vzdali, neostal však opustený nadlho.

Galéria

Galéria

Kráľovský architekt Vauban sa preslávil svojím výrokom: „Pane, bolo by ľahšie chytiť Mesiac do zubov, než sa pokúsiť o stavbu na takomto mieste,“ povedal kráľovi Ľudovítovi XIV. Budovanie stavby potom „oživil“ Napoleon Bonaparte a po ďalších komplikáciách sa do stavby pustil kráľ Ľudovít Filip.

Miesto pre 250 mužov

Po storočiach nekonečných prác bola pevnosť v roku 1857 hotová a stala sa ukážkou ohromujúcej ľudskej vynaliezavosti. Ako sa ukázalo, hoci stavba nevyzerá byť veľká, mohlo sa tu pohodlne ubytovať až 250 mužov. Podľa historických faktov sa využívala na vojenské účely, skladovanie zbraní, kanónov a potravín. Istý čas bola dokonca väzením. Keď by však pôvodní stavitelia a architekti videli, ako sa pevnosť Boyard využívala po rokoch, pravdepodobne by tým boli maximálne prekvapení.

Už ste čítali?