Zistilo sa, ako naozaj vyzerala Kleopatra: Ani zďaleka nebola taká, ako sme si predstavovali
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Zistilo sa, ako naozaj vyzerala Kleopatra: Ani zďaleka nebola taká, ako sme si predstavovali

Výrazné líčenie, zvodný, ale i tajomný pohľad, atraktívna tvár aj postava. Kleopatru si takto predstavujeme všetci, no naozaj sa podobá na svoju verziu zo sveta kinematografie?

Ilustračné foto — Foto: Pinterest

KÁHIRA 12. septembra - Hoci si ju ľudia spájajú s neodolateľnou krásou, rôzni odborníci sa snažili preskúmať, ako mohla vyzerať naozaj. Napríklad egyptologička Sally-Ann Ashtonová, ktorej sa podarilo vyvrátiť zasnené predstavy o skutočnom vzhľade Kleopatry.

Dar reči

Ashtonová skúmala genealógiu Kleopatry, jej profil na starých minciach, sochy i reprodukcie chrámových dekorácií. To, na čo prišla, rozhodne nespĺňa štandardy súčasnej krásy.

Staré artefakty spred 2-tisíc rokov dali na základe starostlivého výskumu zaujímavú odpoveď, s ktorou operuje práve Ashtonová. Kleopatra bola podľa toho veľmi malá, s tmavou pleťou, ale mala aj veľký nos, úzke pery a nevábne formovanú čeľusť. Okrem toho predmety s jej vyobrazením naznačujú vypuklé oči a hrubý krk.

Artefakty naznačujú, že Kleopatra zrejme nebola oslnivou kráskou.
Artefakty naznačujú, že Kleopatra zrejme nebola oslnivou kráskou. Foto: Pinterest

Jej tvár tak rozhodne neoplývala oslňujúcou krásou, čo možno vidieť aj na spomínaných starých minciach, a nepripomínala ani atraktívny vzhľad herečky Liz Taylorovej, ktorá ju stvárnila v slávnom filme zo 60. rokov minulého storočia.

Lenže to, čo je dnes pre nás symbolom krásy, mohlo byť kedysi inak, a tak Kleopatra, ktorá vyzerá úplne obyčajne, mohla byť vo svojich najlepších časoch skutočnou kráskou. Ale ak by aj nebola, tým, ako a čo hovorila, to dokonale kompenzovala. Jej zbraňami boli hlas, reč, osobnosť a pozoruhodná inteligencia.

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…