KVALIFIKÁCIA: Turci sú späť v hre o postup na šampionát do Ruska

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Turci sú optimisticky naladení. Denník Hürriyet hlásal na titulnej strane "Rusko, počkaj na nás!"

Eskisehir 6. septembra (TASR) - Tureckí futbaloví reprezentanti oživili svoje nádeje na postup na svetový šampionát do Ruska. V utorok vydreli na domácom štadióne v Eskisehire víťazstvo 1:0 nad vedúcim Chorvátskom a poriadne zamotali situáciu v kvalifikačnej I-skupine.

Chorváti mali loptu častejšie na svojich kopačkách, diktovali tempo hry, sľubné možnosti na otvorenie skóre mali Mateo Kovačič aj Dejan Lovren s Ivanom Perišičom, ale nepremenili ich, a tak prišiel v 75. minúte trest. Strelu Oguzhana Ozyakyupa vyrazil brankár hostí Danijel Subašič iba pred nekrytého Cenka Tosuna, ktorý loptu pohotovo dorazil do siete. Turci si po spackanom úvode kvalifikácie pripísali štvrté víťazstvo z piatich zápasov a už iba dva body ich delia od lídra skupiny, respektíve druhého Islandu.

"Hrali sme chytro a dosiahli sme veľmi dôležité víťazstvo proti silnému súperovi. Myslím si, že sme sa dobre pripravili na tento ťažký zápas, boli sme organizovaní a veľmi jednotní. Teraz máme reálnu šancu na postup na šampionát. Musíme sa dobre pripraviť na najbližšie stretnutie s Islandom, čaká na nás súper, ktorý hrá tvrdo a obetavo," povedal na pozápasovej tlačovej konferencii rumunský tréner hostí Mircea Lucescu. Ten v porovnaní s predchádzajúcim zápasom na Ukrajine, kde Turci prehrali 0:2, urobil sedem zmien v zostave. Triumf nadchol aj turecké médiá, Hürriyet hlásal na titulnej strane "Rusko, počkaj na nás!"

Naopak "šachovnicoví" si po prehrách na Islande a v Turecku situáciu riadne skomplikovali a o miestenku na MS budú musieť ešte tuho zabojovať. "Hrali sme celých 90 minút dobrý futbal, povedal by som, že sme dominovali, no spravili sme chybu, ktorú súper potrestal a uchmatol tri body. Taký je futbal. Podali sme kvalitný výkon, chýbal tomu iba gól. Nič však nie je stratené, máme pred sebou ešte dva zápasy a musíme sa skoncentrovať, aby sme v nich dosiahli pozitívne výsledky," uviedol podľa croatiaweek.com kormidelník Chorvátska Ante Čačič, ktorý nemohol počítať so zraneným Ivanom Rakitičom, útočníka Maria Mandžukiča nasadil do hry až v druhom polčase.

Situáciu v I-skupine znejasnil aj výsledok súboja v Reykjavíku, kde Island zásluhou dvoch gólov Gylfiho Sigurdssona skolil Ukrajinu 2:0. Jeho prvý zásah bol však z kategórie kontroverzných, hostia totiž reklamovali, že domáci strelec v súboji o loptu fauloval brankára Andrija Pjatova, ktorý zostal ležať na trávniku. Rozuzlenie v skupine prinesú zostávajúce októbrové zápasy, zaujímavý bude najmä duel Turecka s Islandom (6. októbra).