Dobré noviny
Tabuľa v B. Bystrici bude pripomínať výročie rozhlasového vysielania
TASR
TASR

Tabuľa v B. Bystrici bude pripomínať výročie rozhlasového vysielania

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa výkonného riaditeľa štúdia Miroslava Debnára zastával banskobystrický rozhlas v dejinách Slovenska mimoriadne významné miesto.

Banská Bystrica 4. septembra (TASR) – Presne 60 rokov uplynie v utorok (5.9.) od chvíle, čo sa po niekoľkoročnej prestávke ozvala zvučka pravidelného rozhlasového vysielania z Banskej Bystrice. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), banskobystrické štúdio, si svoje tohtoročné okrúhle jubileum pripomína už od začiatku roka a pripomínať ho bude i pamätná tabuľa, ktorú odhalia v utorok o 10.00 h na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, odkiaľ sa v roku 1957 po prvý raz ozvala spravodajská relácia oznamujúca začiatok pravidelného vysielania z mesta pod Urpínom. TASR o tom dnes informovala Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS, s tým, že Rádio Regina tento akt odvysiela v priamom prenose.

"Banskobystrické štúdio po celých 60 rokov svojej existencie dokazuje, že je pevným centrom rozhlasového a kultúrneho diania nielen svojou polohou, ale predovšetkým množstvom osobností, ktoré vychovalo, prezentovalo a otvorilo im cestu k celoslovenským a často i svetovým rozmerom. Je zrejmé, že túto tichú, ale o to významnejšiu pozíciu si na prospech nás všetkých udrží aj v najbližších rokoch," zdôraznil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Podľa výkonného riaditeľa štúdia Miroslava Debnára zastával banskobystrický rozhlas v dejinách Slovenska mimoriadne významné miesto. "A to nielen počas SNP, ale aj v zlomových chvíľach počas augustovej okupácie v roku 1968. To nás, súčasníkov, veľmi zaväzuje. Verím, že spolu s dnešným mladým tímom tvorcov nerobíme našim predchodcom hanbu. Ohlasy našich poslucháčov sú toho dôkazom. Lebo tak ako v minulosti, aj dnes sa poslucháči zaujímajú o dianie v ich bezprostrednom okolí. A v tom plní rozhlasové vysielanie z Banskej Bystrice svoju nezastupiteľnú úlohu. Aj v digitálnej ére," konštatoval Debnár.

Banskobystrické štúdio vtedy Československého rozhlasu sa prihlásilo samostatnou spravodajskou a publicistickou reláciou 5. septembra 1957. Vysielanie z Banskej Bystrice malo za sebou krátku, ale dôstojnú kapitolu v podobe Slobodného slovenského vysielača počas SNP, no po skončení 2. svetovej vojny ho neobnovili. Vďaka iniciatíve redaktora Viliama Mráza napokon padlo rozhodnutie o vytvorení redakcie.

Štúdio si svoje okrúhle jubileum pripomína už od začiatku roka, a to nielen cyklom Abeceda banskobystrického rozhlasu, ktorý prináša Rádio Regina, ale i bohatou sériou verejných nahrávok, koncertov vážnej, dychovej či ľudovej hudby, ktoré do vysielania postupne zaraďuje aj Rádio Devín.

Podľa Rusnákovej oslavy vyvrcholia vo štvrtok (7.9.) o 19.00 h galakoncertom v Štátnej opere. Vystúpi na ňom Symfonický orchester Slovenského rozhlasu s dirigentom Adriánom Kokošom a sólistami Teréziou Kružliakovou, Dušanom Šimom a Daliborom Karvayom. Súčasťou slávnostného programu bude tiež vystúpenie prvého banskobystrického hlásateľa, herca Juraja Sarvaša.

"Do konca roka štúdio ešte pripraví tri verejné nahrávky venované rozhlasovému jubileu. Galaprogram Rádio Regina u vás v Žiari nad Hronom s hudobným hosťom Kandráčovcami, verejnú nahrávku projektu Rádio Devín na cestách s podtitulom Poézia naživo po rokoch. Chýbať nebude ani verejná nahrávka folklórneho koncertu z obľúbeného cyklu Hrajteže mi, hrajte s etablovanými, ale i vychádzajúcimi hviezdami folklóru. Jubilejný rok banskobystrického rozhlasu sa zakončí premiérou televízneho dokumentu na Dvojke s názvom Cestovanie na vlnách," dodala Rusnáková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?