Kvalifikácia: Slováci zdolali Slovincov 1:0 gólom Nemca

Na snímke radosť hráčov Slovenska po víťaznom stretnutí v siedmom kvalifikačnom zápase skupiny F o postup na MS 2018 (Rusko) Slovensko - Slovinsko 1. septembra 2017 v Trnave. — Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Pre útočníka Dinama Bukurešť to bol jubilejný 10. presný zásah v najcennejšom drese pri jeho 29. štarte za národný tím.

Trnava 2. septembra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v piatkovom zápase F-skupiny kvalifikácie MS 2018 v Trnave nad Slovinskom 1:0 gólom Adama Nemca z 81. minúty. Pre útočníka Dinama Bukurešť to bol jubilejný 10. presný zásah v najcennejšom drese pri jeho 29. štarte za národný tím.

Domáci mali najmä v prvom polčase hernú prevahu i viaceré dobré príležitosti na skórovanie, pri ktorých však potvrdil svoju extratriedu brankár Jan Oblak. Čara ho zbavil až pohotový Nemec, ktorý na dvakrát dorazil loptu do siete.

Zverenci trénera Jána Kozáka zaznamenali piaty kvalifikačný triumf v rade a upevnili si druhé miesto v tabuľke. S 15 bodmi na konte sa najbližšie v pondelok 4. septembra o 20.45 SELČ predstavia na pôde 17-bodového lídra zoskupenia Anglicka. V záverečnom asociačnom termíne nastúpia v Škótsku (štvrtok 5. októbra o 20.45 h, Glasgow), v nedeľu 8. októbra o 18.00 h v Trnave uzavrú zápolenia v skupine proti Malte.

Slováci od prvej minúty vyrukovali na súpera aktívnou hrou

Tréner Ján Kozák nadovšetko vyzdvihol kolektívny výkon, po ktorom slovenská futbalová reprezentácia zdolala v piatkovom meraní síl Slovinsko 1:0 a v tabuľke F-skupiny kvalifikácie MS 2018 si upevnila druhú pozíciu. Na slovenské pomery unikátny piaty nepretržitý kvalifikačný triumf znamená, že jeho zverenci si posilnili postupové, resp. barážové vyhliadky.

"Každý kvalifikačný zápas je veľmi náročný. Vyhrávať tieto stretnutia, a to nad akýmkoľvek súperom, je vždy veľmi ťažké. Aby sme vôbec mohli odohrať tento dôležitý duel so Slovinskom, museli sme predtým štyrikrát po sebe vyhrať. S odstupom času tvrdím, že je škoda zbabraného začiatku kvalifikácie a vecí, ktoré sa udiali po vlaňajších majstrovstvách Európy vo Francúzsku a pred zápasmi s Anglickom a v Slovinsku, pretože pri plnej koncentrácii hráčov sme mohli mať na konte viac bodov a mohli sme byť veselší. V každom prípade to však máme teraz dobre rozohrané, ale zároveň vieme, že nás ešte čakajú ťažké kroky, aby sme sa aspoň cez baráž pokúsili dostať na šampionát," uviedol Kozák po piatkovom triumfe nad Slovinskom, ktorému Slováci oplatili vlaňajšiu októbrovú prehru 0:1 z Ľubľany i dva neúspechy z kvalifikácie MS 2010.

Mužstvo napriek absenciám troch kľúčových opôr zadných radov (Matúš Kozáčik, Martin Škrtel, Ján Ďurica) pripravil 63-ročný kouč perfektne. Vyšlo zaradenie úplne novej stopérskej dvojice Norbert Gyömbér - Milan Škriniar, ktorej súhra fungovala na jednotku. Súpera nepustila slovenská defenzíva do žiadnej vyloženej šance. "Nerád rozprávam o jednotlivcov, pretože dnes to bol opäť jeden výborný kolektívny výkon. Zišla sa tu partia 24 hráčov, ktorí majú veľkú futbalovú kvalitu. Mám z toho dobrý pocit a otvorene poviem, že sa o budúcnosť slovenského futbalu nebojím. Máme šikovných mladých hráčov, ale aj takých, ktorí dokážu zaskočiť za skúsenejších. Čo sa týka zloženia stopérskej dvojice, poviem pravdu, dlho som nebol rozhodnutý. Rozmýšľal som nad zaradením Mazáňa, ale už na zraz prišiel s problémom s priťahovačom svalu, v stredu trénoval len individuálne a deň pred zápasom bol v opatere lekárov. Nechcel som riskovať, že by v 10. minúte musel ísť dole. Napokon som sa rozhodol správne pre Gyömbéra so Škriniarom. Obaja hrali veľmi dobre, u Milana som to čakal, ale Noro ma milo prekvapil," vyhlásil Kozák.

V stredovej formácii podal brilantný výkon Stanislav Lobotka

Bývalý špílmacher reprezentačnej 21-ky rozdeľoval lopty, ponúkal sa do kombinácie, jeho pasy za obranu súpera "mali oči", bol dominantný na lopte, vedel vymanévrovať aj z nepríjemnej situácie napádaný viacerými súperovými hráčmi. O kvalitách legionára Celty Vigo vedel Kozák už dávnejšie, nechcel však rozbíjať koncepciu reprezentácie do 21 rokov a tak ho naplno využil až teraz. "Lobotka je hráč, ktorý si zaslúžil byť v A-tíme už skôr. Hodil som ho do vody a on sa neutopil. Je to dobrý futbalista, v budúcnosti sa o neho môžeme oprieť."

Slováci od prvej minúty vyrukovali na súpera aktívnou hrou. Hostí držali nad vodou brilantné zákroky Jana Oblaka, na ktorom si vylámali zuby viacerí slovenskí futbalisti. Prekonal ho až Adam Nemec v 81. minúte, keď na dvakrát doklepol do siete loptu po predchádzajúcom brvne Mareka Hamšíka. Trpezlivá hra domáceho tímu slávila úspech a Kozák musel byť maximálne spokojný, rovnako ako aj takmer 17-tisícová návšteva na trnavskom štadióne, ktorá bola svedkom dominantného výkonu svojich miláčikov. "Chlapci presne vedeli, čo chcú a majú hrať. Od prvej minúty ma milo prekvapili, s akou ľahkosťou a uvoľnenosťou k takému psychicky náročnému zápasu pristúpili. Prvý polčas bol naozaj fantastický, jediná škoda, že sme v ňom nedali gól. Mal som potom obavy, že príde brejk alebo štandardka súpera a inkasujeme. Som rád, že tento scenár sa nenaplnil a boli sme to my, kto strelil gól. Chlapci ukázali výborný prístup počas celých 90 minút. Vďaka fantastickej atmosfére, ktorá vládla na štadióne, sa oplatí robiť futbal. Každý, kto videl tento zápas, si prišiel na svoje," dodal Kozák, ktorého čaká náročná úloha pripraviť mužstvo na pondelňajší zápas vo Wembley proti domácemu favoritovi a lídrovi skupiny Anglicku: "S Anglickom sa rátajú body rovnako ako s Maltou, nepôjdeme si ani do Wembley niečo zľahčiť. Keď mužstvo vyhrá, ľahšie sa regeneruje. Verím, že trafíme zostavu aj v pondelok."

Na finálový turnaj MS 2018 do Ruska postúpia priamo víťazi deviatich kvalifikačných skupín. Osem tímov z druhých miest odohrá v novembri dvojzápasovú baráž o zvyšné štyri miestenky.

kvalifikácia MS 2018, F-skupina:

Trnava

SR - Slovinsko 1:0 (0:0)

Gól: 81. Nemec. Rozhodovali: Lahoz - Devis, del Palomar (všetci Šp.), ŽK: Mak - Birsa, 16.896 divákov.

zostavy a striedania:

SR: Dúbravka - Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hubočan - Lobotka, Kucka (65. Greguš) - Mak, Hamšík (87. Duda), Weiss (54. Rusnák) - Nemec

Slovinsko: Oblak - Skubic, Mevlja, Cesar, Jokič (9. Viler) - Krhin (80. Rotman), Kurtič - Iličič, Birsa (60. Verbič), Vetrih - Matavž

Ani jeden z tímov nenastúpil v optimálnom zložení, absencie u domácich však boli citeľnejšieho rázu, keďže si museli poradiť s výpadkami na brankárskom (Kozáčik) a celom stopérskom poste (Škrtel, Ďurica). Napriek tomu vstúpili Slováci do zápasu s lepším držaním lopty a snahou streliť prvý gól, nebezpečný krížny pokus Pekaríka v 7. minúte však Oblak vyrazil. Slovincom sa už o dve minúty zranil ľavý obranca Jokič a domáci hnaní takmer vypredanými tribúnami pritlačili cez ich presné kombinácie. Po akcii Weissa zmaril Oblak tutovku Nemca z bezprostrednej blízkosti a slovinský brankár vyčaroval parádu aj zakrátko pri technickom pokuse Hamšíka spoza šestnástky. Slovinci zahrozili dvakrát po pravej strane, ale k zakončeniu sa nedostali, ich varovné signály však nemohli brať herne dominujúci domáci na ľahkú váhu. V 34. minúte vybojoval Nemec nádejnú štandardku tesne za pokutovým územím, Hamšík zo svojej "parkety" vyslal nepríjemnú strelu s odskokom, Oblak však opäť bravúrne podržal svoj tím. Už o pár sekúnd sa zavesil do vzduchu tieňovo bránený Nemec, ale ani on nestrelil dôležitý prvý gól, jeho hlavičke chýbala presnosť. V závere prvého dejstva nepochodil ani Mak, proti bola Oblakova robinsonáda.

V 51. minúte Lobotka našiel geniálnou prihrávkou za hosťujúcu obranu nabiehajúceho Maka, jeho strela popod Oblaka však rozvlnila iba bočnú sieť. Slováci sa aj po prestávke tlačili dopredu, súpera sa snažili zlomiť "hádzanárskym" štýlom držania a presúvania lopty, ale hostia bránili pružnejšie ako v prvom polčase a začali aj hroziť. "Udrieť" mohli po ich ojedinelej akcii, na konci ktorej bol nepresný pokus Iličiča. V 70. minúte Rusnák klesol v šestnástke súpera k zemi a vehementne presviedčal rozhodcu o svojej pravde, ale Španiel neukázal na biely bod. V 81. minúte boli domáci odmenení za svoju snahu a celozápasovú aktivitu. Lopta sa najskôr po Hamšíkovom teči odrazila od brvna na nohu k dobre postavenému Nemcovi, ktorý ju zblízka na dvakrát poslal do siete - 1:0. Slovinci sa v závere stretnutia nezmohli na vytvorenie ani platonického závaru a z Trnavy si odniesli prehru, ktorou si skomplikovali postupové vyhliadky. Na Slovákov strácajú spolu so Škótmi už štyri body.

hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Ján Kozák, tréner SR: "Každé víťazstvo poteší, zvlášť v ťažkých kvalifikačných zápasoch. My už ťaháme sériu piatich víťazných, čo je výborné. Škoda toho začiatku, ale chlapci ukázali v prvom polčase veľké srdce. V druhom už boli aj slabšie fázy, lebo v takom tempe sa stále hrať nedá. Chlapcom som v polčase hovoril, že ak sa nedajú góly, súper môže dať z ojedinelého útoku. Ale boli sme trpezliví a muselo to prísť. Výkon mužstva bol fantastický. Táto partia 24 hráčov, čo sa zišla, má svoju silu a veľkú perspektívu."

Srečko Katanec, tréner Slovinska: "Slováci si víťazstvo zaslúžili. Ukázali fyzickú vyspelosť, naopak, my sme hrali len do 67. minúty, potom našim hráčom evidentne chýbali sily. Gratulujem súperovi k víťazstvu. Slováci hrali ofenzívne, aj kvalita bola na ich strane. Je to techicky veľmi dobré a silné mužstvo. Opakujem, u nás bol problém, že sme už v 9. minúte prišli o Jokiča a aj ďalšie dve striedania boli vynútené, keďže títo hráči vo svojich kluboch nehrávajú a bolo na nich cítiť výpadok."

Milan Škriniar, obranca SR: "Nerodilo sa to ľahko, Slovinci majú veľmi dobrý tím. Ale eliminovali sme ich v strede poľa aj vzadu. Nepamätám si, žeby mali nejakú vyloženú šancu, hoci nejaké pološance si vytvorili. Pochvala celému mužstvu za pressing po každej strate lopty. Hrali sme agresívne. Stále sme hrali aktívne a vyšlo to. Máme všetko vo svojich rukách. Bolo by výborné, ak by sme natiahli víťaznú sériu."

Adam Nemec, autor gólu SR: "Určite bol gól dôležitý pre celé mužstvo. Priniesol nám tri body a stále živíme nádej na prvé miesto. To je fantastické. Oblak je brankár svetových kvalít a pochytal dobré šance. Hovorili sme si v kabíne, že ešte máme 45 minút. Dominovali sme, kontrolovali sme hru a zaslúžene sme získali tri body."

Stanislav Lobotka, stredopoliar SR: "Chutí to výborne, celý zápas sme dominovali. Mali sme veľa šancí, gól sme mohli streliť už skôr. Snažím sa hrať to, čo som naučený. Nebáť sa a snažiť sa kombinovať. Snažil som sa užiť si to. Vedeli sme, akú kvalitu Slovinci majú a ukázali sme, že vieme byť trpezliví. Sme radi aj za jeden gól. Na Anglicko budeme myslieť až zajtra."