Dobré noviny
Pri zariaďovaní izby pre školáka treba postupovať s rozvahou
TASR
TASR

Pri zariaďovaní izby pre školáka treba postupovať s rozvahou

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Dušan Hein

Nároky dieťaťa na vybavenie izby sa v priebehu rokov výrazne menia a s tým by mali rodičia počítať už pri narodení.

Bratislava 30. augusta (TASR) - Potreby detí rastú spolu s ich vekom a to sa odráža aj na finančnom rozpočte domácnosti. Najväčším náporom na peňaženky je práve nástup do školy, špeciálne pre prváčika. Okrem plnohodnotnej školskej výbavy potrebuje vhodne zariadenú izbu, ktorá mu poskytne nielen priestor na hranie, ale aj súkromie na učenie.

"Hovoríme o stovkách eur, s ktorými musia rodičia počítať dostatočne vopred. Prípravou na poslednú chvíľu sa nástup do školy môže výrazne predražiť, ak podľahneme emóciám a nákupu bez dôsledného plánovania," upozorňuje Marianna Bojdová z Partners Group SK.

Nároky dieťaťa na vybavenie izby sa v priebehu rokov výrazne menia a s tým by mali rodičia počítať už pri narodení. Preto podľa odborníčky je vhodné účelne riešiť už prvotné zariadenie izby s možnosťou ďalšieho využitia. Pri dôslednom plánovaní sa dá vybrať nábytok, ktorý poslúži oveľa dlhšie ako rozprávkovo ladené a krásne sfarbené nábytkové zostavy. Bojdová tým poukazuje na najčastejšie chyby rodičov, ktorí v snahe pripraviť dieťaťu perfektnú detskú izbu volia skôr krátkodobé módne trendy miesto účelného využitia.

"To, čo je trendom dnes, nemusí byť už o rok. Obľúbená rozprávková postavička sa dá použiť v izbe ako dekorácia prostredníctvom úchytiek na nábytku a dá sa kedykoľvek vymeniť. Toto je len jeden zo spôsobov, ako ušetriť nemalé peniaze, miesto výmeny nábytkovej zostavy každých tri až päť rokov," vysvetľuje Bojdová.

Podľa odborníkov na financie sa zariaďovanie detskej izby začína ešte pred narodením dieťaťa. Aj keď sa toto časové rozpätie môže zdať pritiahnuté za vlasy, opak je pravdou. "Najčastejšou chybou rodičov je podceňovanie plánovania. Pritom plánovanie by malo byť základom každého rozhodnutia. Treba si najskôr stanoviť ciele, potreby a vypracovať kvalitný prehľad o toku peňazí v domácnosti. Je jednoduchšie začať odkladať na zariadenie detskej izby v predstihu a v nižších čiastkach rozložených na dlhší časový horizont," uzatvára Bojdová.

Už ste čítali?