Dobré noviny
V Bratislave si uctili obete okupácie z roku 1968
TASR
TASR

V Bratislave si uctili obete okupácie z roku 1968

Na snímke v popredí predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) Peter Sandtner počas kladenia vencov na pietnej spomienke Konfederácie politických väzňov Slovenska na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy z 21. augusta 1968, ktorá sa konala pri pamätnej tabuli obetí pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave 21. augusta 2017.
Na snímke v popredí predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) Peter Sandtner počas kladenia vencov na pietnej spomienke Konfederácie politických väzňov Slovenska na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy z 21. augusta 1968, ktorá sa konala pri pamätnej tabuli obetí pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave 21. augusta 2017. — Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Zástupcovia veľvyslanectiev, štátnych inštitúcií, samosprávy či občianskej iniciatívy Pamätaj si uctili obete položením vencov a kytíc pri pamätnej tabuli pred Univerzitou Komenského.

Bratislava 21. augusta (TASR) - Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS) dnes organizovala pietnu spomienku na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy spred 49 rokov.

Zástupcovia veľvyslanectiev, štátnych inštitúcií, samosprávy či občianskej iniciatívy Pamätaj si uctili obete položením vencov a kytíc pri pamätnej tabuli pred Univerzitou Komenského (UK) na Šafárikovom námestí v Bratislave za asistencie hudby a čestnej stráže Ozbrojených síl SR.

"Akademická obec pravdivo skúma a pripomína tieto významné dejinné momenty, ktoré boli zradou pre všetkých, ktorí snívali o slobode a demokratickej zmene spoločnosti," pripomenul rektor UK Karol Mičieta.

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák v príhovore zhrnul vtedajšiu politickú situáciu, zrušenie cenzúry, možnosť vycestovať na západ i sovietske varovania a následnú mohutnú vojenskú inváziu. "Nasledovali čistky, obnova cenzúry, legislatívne opatrenia, zastavenie rehabilitácií z 50. rokov, stíhanie občanov, z ktorých mnohí ušli do zahraničia. Smutné je, že aj v súčasnosti máme u nás obhajcov bývalých zločinov," konštatoval Krajňák.

Aj ďalší hostia v príhovoroch spomenuli bývalý život obyvateľov v komunistickom režime totality. Podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) sa objavujú útoky proti slobode ÚPN, ktorý odhaľuje vtedajšie zločiny.

"My sme tu kvôli pamäti a pravde. Nemá sa klamať, treba odhaľovať tragické lži. ÚPN je ohrozený hanebnou novelou a budem robiť všetko, aby neprešla," povedal poslanec Národnej rady SR Peter Osuský (SaS), ktorý zároveň zdôvodnil, prečo po obnove fasády budovy UK je zmena textu na pamätnej tabuli obetiam okupácie.

"Diktatúra proletariátu bola zákon, ktorý vraždil. Už od čias Lenina, ktorý dal zlikvidovať milióny svojich občanov. Mnoho jeho nasledovníkov pokračuje vo vraždení ľudí aj dnes. V Európe hrozí islamizácia, u nás sú stovky ruských agentov, ktorí pôsobia v ekonomickej, kultúrnej a iných sférach. Myslíme na to, aby sa história neopakovala. Slovensko musí byť slobodné, demokratické, kresťanské," uzavrel svoj príhovor podpredseda KPVS Jozef Baník.

Po sovietskej armáde ostali na Slovensku viaceré envirozáťaže

Ministerstvo životného prostredia ich celkovo eviduje 33, z toho 24 je už sanovaných a ďalších deväť treba ešte dosanovať.

Bratislava 21. augusta (TASR) - Na Slovensku sa ešte stále nachádzajú environmentálne záťaže, ktoré sú pozostatkami po prítomnosti sovietskej armády. Ministerstvo životného prostredia ich celkovo eviduje 33, z toho 24 je už sanovaných a ďalších deväť treba ešte dosanovať, priblížil pre TASR jeho hovorca Tomáš Ferenčák.

V minulosti envirorezort podporil sanáciu siedmich lokalít v Ivachnovej, Sliači, Lešti, Rimavskej Sobote, Komárne a Nemšovej. V súčasnosti sa pripravuje sanácia ďalšej lokality, a to Sliač – produktovod. "Je 28 rokov od pádu socializmu. A v životnom prostredí pred sebou stále tlačíme dedičstvo," povedal minister László Sólymos (Most-Híd).

Lokalita na Sliači je bývalou základňou sovietskej armády. Produktovod Vlkanová - Sliač bol ku koncu prevádzky vo veľmi zlom technickom stave, na viacerých miestach bol poškodený a unikal tam letecký benzín. Produktovod poškodili vojaci sovietskej armády, aby mohli predávať letecký benzín pre nelegálny obchod.

"Produktovod je už v súčasnosti odstránený a terén, cez ktorý viedol, je zrekultivovaný. V jeho bezprostrednom okolí sa odstránila aj kontaminovaná zemina. Sanácia v jeho širšom okolí - na jeho trase mimo areálu Letiska Sliač - sa však neuskutočnila napriek tomu, že prieskum preukázal znečistenie okolia. Trasa produktovodu mimo vojenských areálov viedla cez polia, na ktorých sa pestujú poľnohospodárske plodiny," priblížil envirorezort.

Od chvíle, keď vojská piatich štátov vtedajšieho vojenského zoskupenia Varšavskej zmluvy (Zväz sovietskych socialistických republík - ZSSR, Poľská ľudová republika - PĽR, Maďarská ľudová republika - MĽR, Nemecká demokratická republika - NDR, Bulharská ľudová republika - BĽR) obsadili bývalú Československú socialistickú republiku (ČSSR), uplynulo dnes 49 rokov. Neskôr z nich ostali na jej území len sovietski vojaci.

Už ste čítali?