Dobré noviny
Slovensko určí hranice Karpatských bukových pralesov do februára 2018
TASR
TASR

Slovensko určí hranice Karpatských bukových pralesov do februára 2018

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR - Jozef Ďurník

Envirorezort deklaroval, že zachovanie vzácnych pralesov je jeho prioritou.

Bratislava 19. augusta (TASR) - Slovensko najneskôr do februára budúceho roka definitívne určí hranice Karpatských bukových pralesov na východnom Slovensku. Rovnako zaistí ochranu pred ťažbou dreva a nastaví vhodné spôsoby hospodárenia v tejto lokalite. Vyplýva to z  materiálu troch ministerstiev, ktorý tento týždeň schválila vláda.

Envirorezort deklaroval, že zachovanie vzácnych pralesov je jeho prioritou. "Výnimočnosť týchto pralesov spočíva v tom, že vytvárajú reťaz ostrovov pôvodného prírodného lesa, ktorý tu rástol tisícky rokov. Zachovanie tejto lokality je našou prioritou. Značka UNESCO len podčiarkuje, ako je to dôležité," povedal minister László Sólymos (Most-Híd).

Doterajšie kroky podľa neho viedli k čiastočnému pokroku v plnení medzinárodného záväzku, ale nedošlo k odstráneniu všetkých nedostatkov. "Naším cieľom je tento stav napraviť," doplnil. Opatrenia si vyžiadajú spoluprácu viacerých inštitúcií.

Medzi najväčšie výzvy patrí ukončenie rokovaní s dotknutými subjektmi a začatie procesu vyhlasovania nariadení vlády, ktorými sa vyhlasujú prírodné rezervácie Černiny, Pramenisko Cirochy a Nežabec. "Predovšetkým je potrebné sa dohodnúť na úrovni finančných kompenzácií so subjektmi. Tieto rokovania nie sú jednoduché. Robíme všetko pre to, aby sme ich dotiahli do konca a prales zachránili," zhrnul šéf envirorezortu.

Uznesenie kabinetu ukladá zodpovedným subjektom vypracovať komplexný návrh opatrení zameraných na splnenie odporúčaní Výboru svetového dedičstva UNESCO. V septembri navštívi Slovensko riaditeľka Centra svetového dedičstva UNESCO Mechtild Rossler, čo poskytne príležitosť konzultovať postupy na zlepšenie situácie v slovenskej časti pralesov.

Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy boli zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO ako ukážka zvyškov pralesov v cezhraničnom regióne Slovenska a Ukrajiny v roku 2007.

Už ste čítali?