Dobré noviny
Kúpili ste si telefón z druhej ruky? Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či nie je ukradnutý
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Kúpili ste si telefón z druhej ruky? Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či nie je ukradnutý

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Pre mnohých ľudí je jednoduchšie kúpiť si už používaný telefón. Mali by však vedieť, ako sa nestať obeťou podvodníkov.

BRATISLAVA 19. augusta - Čím modernejšie a drahšie mobilné zariadenia, tým väčšie riziko krádeže. Zlodeji však chcú ukradnuté telefóny hlavne speňažiť, a tak sa pokojne môže stať, že nič netušiaci kupujúci v skutočnosti dostane kradnutý mobil. No načo sa podieľať na niečom nečestnom a sám sebe narobiť problémy, keď sa to dá ľahko odhaliť?

Životne dôležitý kód

V Amerike kvôli tomu už dávnejšie spustili takzvanú Kontrolu kradnutých telefónov. Princíp spočíva v jedinečných kódoch, ktoré sa priraďujú ku každému telefónu, ako IMEI, MEID alebo ESN - informoval portál The Verge.

Niekedy sú vytlačené na zadnej strane telefónov, napríklad iPhone, inokedy sa nachádzajú až hlbšie v nastaveniach. Kód sa však zobrazí aj po zadaní kombinácie *#06# na displeji, a to aj na bežných smartfónoch. Pomocou IMEI možno ukradnutý telefón zablokovať. Podľa jedinečného kódu sa dá zistiť aj to, či do telefónu niekto vkladal cudzie SIM karty.

Foto: wikimedia

Najmä v USA je kradnutie telefónov a ich následné predávanie na neustálom vzostupe, spoločnosť CTIA preto vytvorila webovú stránku, kde si môžu majitelia telefónov z druhej ruky ľahko zistiť, či nie sú náhodou kradnuté.

„Skôr než si kúpite alebo predáte použité mobilné zariadenie, mali by ste skontrolovať, či bolo hlásené ako stratené alebo ukradnuté. Je to preto, že ak si niekto neúmyselne kúpi stratené alebo ukradnuté mobilné zariadenie, oprávnený vlastník už mohol požiadať o jeho zablokovanie. Môže tiež aktivovať funkciu ochrany zariadenia, ktorá umožní zabrániť používaniu prístroja, čím sa zariadenie stane nefunkčným,“ informuje web Kontroly kradnutých telefónov.

Foto: Pixabay

A ako vlastne podľa číselného kódu zistiť, či bol telefón kradnutý? Ako informuje web CTIA, kód treba zadať do kolónky na kontrolu kódu. Ak je zariadenie ukradnuté, upozorní vás na to výrazné červené hlásenie.

Na svete sú však aj ďalšie IMEI stránky, kde je postup rovnaký ako sme opísali vyššie. Takýmito kontrolnými webmi sú napríklad IMEIdetective.com či IMEI.info.

Foto: imei.info

V našich pomeroch treba v prípade krádeže či straty hneď kontaktovať operátora, ktorý môže zablokovať SIM kartu. Môžete navštíviť aj políciu, ktorej nadiktujete číslo IMEI, informuje portál živé.sk. Preto si jedinečný kód hneď teraz niekam zapíšte. Lenže polícia zároveň pripomína, že lokalizácia mobilného telefónu sa využíva skôr pri bezprostrednom ohrození života. V každom prípade je však jasné, že moderné technológie a špeciálne aplikácie ako napríklad Find My Phone značne skomplikovali život zlodejom, takže krádeže sa im už skoro vôbec neoplatia. Stačí vynaložiť len o čosi viac úsilia a stratený telefón sa môže dať vypátrať.

Už ste čítali?