Dobré noviny
Slovenskí farmári sa vzbúrili proti zahraničným reťazcom. Vytvorili vlastnú sieť poctivých potravín
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenskí farmári sa vzbúrili proti zahraničným reťazcom. Vytvorili vlastnú sieť poctivých potravín

Sieť má pojazdné predajne aj kamennú prevádzku.
Sieť má pojazdné predajne aj kamennú prevádzku. — Foto: Facebook/Farmfoods-výnimočné potraviny

Ľuďom už prestáva byť jedno, čo kupujú a jedia. Zvýšený dopyt po kvalite tak umožňuje presadiť sa prevádzkam, ktoré miesto ziskuchtivosti hľadia skôr na poctivosť a lokálnosť.

ROŽŇAVA 17. augusta - Zo slovenských fariem priamo na váš tanier. Aj také je heslo združenia Farmfoods, ktoré sa rozhodlo vytvoriť obchodnú sieť, ktorá bude ponúkať len kvalitné, poctivé a domáce produkty.

Spojili sa desiati

Kvalitné a domáce produkty znamená bez akýchkoľvek syntetických farbív, konzervantov a prísad, sľubuje slovenský reťazec. Lenže, pokusy o ponúkanie vlastných kvalitných produktov nemusia v slovenských pomeroch dopadnúť úspešne.

Foto: Facebook/Farmfoods-výnimočné potraviny

Boj s veľkými zahraničnými reťazcami, miestami na predaj, byrokraciou či nutnosťou neustále znižovať cenu - aj tomu musia farmári v rámci snahy predávať svoje produkty čeliť. A preto dvojnásobne platí, že v jednote je sila. To je aj prípad Farmfoods, obchodnej siete, ktorú sa rozhodla vybudovať skupina desiatich farmárov.

„S prvotnou myšlienkou sa prišlo zhruba pred desiatimi rokmi. Aktívne na tomto projekte pracujeme posledných päť rokov. Dnes je už vidieť prvé reálne výsledky našej práce,“ povedal pre portál Aktuality výkonný riaditeľ Tomáš Németh.

Foto: Facebook/Farmfoods-výnimočné potraviny

Ale pri každej snahe získať úspech platí, že sa treba niečím odlíšiť. Výhodou ľudí z Farmfoods je to, že kladú dôraz na dôslednú kontrolu a sledovanie, a to od poľa až po finálny výrobok, ktorý sa k zákazníkovi dostane na stôl. Či už sú to syry, mäso, alebo zemiaky, všetko je čerstvé a domáce.

Predajne Farmfoods najprv fungovali ako pojazdné, neskôr sa farmárom podarilo vytvoriť aj prvú kamennú prevádzku. Tá je zatiaľ v Rožňave, no mala by vzniknúť aj v iných slovenských mestách. Cieľom je však otvoriť oveľa viac prevádzok. To, kde nájdete tie, ktoré už existujú, si môžete pozrieť na ich webovej stránke.

Foto: Facebook/Farmfoods-výnimočné potraviny

To, na čo zakladatelia kladú veľký dôraz, je poctivá práca i kontrola, žiadny detail im nesmie uniknúť. „Pre všetky naše produkty zaručujeme jednotnú kontrolu a vysledovateľnosť pôvodu z našich polí, maštalí, výrobní a obchodov,“ tvrdia na svojom Facebooku.

Elektrina z odpadu

Potraviny sú tak nielen stopercentne slovenské, ale aj stopercentne prírodné. Kritériá pestovania či chovu často až presahujú rámec platnej legislatívy. Okrem toho farmári používajú inovatívne technologické postupy a a dodržiavajú tie najprísnejšie hygienické štandardy.

Foto: Facebook/Farmfoods-výnimočné potraviny

Dokopy farmári obhospodarujú 17-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, chovajú 4 500 oviec, 3-tisíc kusov hovädzieho dobytka, tisíc kusov ošípaných a desiatky tisíc kusov hydiny. Zamestnancov majú vyše 500, a to nielen v oblasti predaja, ale aj v rámci budovania poľnohospodárskych stavieb či výroby elektrickej energie z odpadov a biomasy.

Už ste čítali?