Dobré noviny
V českej obci odpad premieňajú na peniaze. Je ho tak málo, že ľudia už skoro nemajú čo vyhadzovať
Radka Turoňová
Radka Turoňová

V českej obci odpad premieňajú na peniaze. Je ho tak málo, že ľudia už skoro nemajú čo vyhadzovať

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

V tejto obci žijú mágovia. To si možno myslia ľudia pri pohľade na to, ako tu dokázali eliminovať odpad a dokonca ho premieňať na peniaze. No v skutočnosti je za tým premyslený systém.

ŠITBOŘICE 15. augusta - Obce majú tú výhodu, že v nich logicky nevzniká toľko odpadu ako v mestách a ľudia ním zbytočne nezamorujú životné prostredie. No v Šitbořiciach riešenie problematiky odpadu doviedli do dokonalosti. Skoro žiadny totiž neprodukujú.

Ak vytriedia správne, budú platiť menej

Ako informuje web iDNES.cz, kontajnery tam nesmrdia a stačí ich vyniesť raz za tri týždne. Ubúda v nich odpadkov a smetiari nosia na skládku len polovicu z toho, čo pred piatimi rokmi. Okrem toho obec predáva papier či plasty a ľuďom sa dokonca vracajú peniaze za smeti.  

To, že obec produkuje len minimum odpadu, dokazujú aj čísla. Kým priemer za celú krajinu predstavuje 317 kilogramov zmesových odpadkov na hlavu, v tejto obci je to len 124 kilogramov ročne, pokračuje iDNES.cz. Ročne sa občanom peniaze dokonca vracajú, tí, ktorí triedia naozaj poctivo, za odvoz odpadu zaplatia len 130 korún, čo je necelých päť eur. Naopak, ak niekto separuje nesprávne, kontrola to zistí a daná osoba či domácnosť sa tým pripraví o peniaze, respektíve odmenu, ktorú mohla získať späť.

Zberný dvor v Šitbořiciach.
Zberný dvor v Šitbořiciach. Foto: sitborice.cz

A to, že miestni triedia naozaj poctivo, je fakt, ktorý možno českej obci len a len závidieť. Veď okrem klasického papiera či plastov triedia aj kov, olej i sklo a zvyšky z kuchyne končia v komposte. Keď sa toto všetko vytriedi, do zmesového odpadu niet čo dať.

„Najprv sme zvážali smetiaky raz za dva týždne, teraz sme sa dostali na trojtýždňový režim a cieľom je odnášať raz za mesiac. Keď to človek robí naozaj dobre, smetiaky nesmrdia, ani nie sú znečistené,“ vysvetlil starosta Antonín Lengál.

Majú návod aj čiarové kódy

Systém je jednoduchý, okrem prísneho triedenia nesmú občana vykladať pred dom smetiaky či vrecia, ktoré nie sú dosť plné. Platí sa totiž individuálne, nie naraz. To, ako sa má s odpadom nakladať, majú občania vysvetlené aj na webovej stránke obce. Ide o dôležitú tému, požiadavky obce by mal preto plniť každý. Domácnosti preto dostali aj návod, ako triediť odpad, či nálepky s čiarovým kódom.

„Na vrecia nalepíte samolepku s čiarovým kódom domácnosti a keď ich budete mať plné, dáte ich pred dom, odkiaľ ich zamestnanci obecného úradu odvezú do zberného dvora. V zbernom dvore zamestnanci skontrolujú, či vrecia obsahujú len správne vytriedený odpad,“ informuje obec s tým, že čiarový kód slúži na to, aby sa do databázy zaznamenalo, ktorá domácnosť vytriedila koľko odpadu.

Premysleným systémom triedenia, kontroly, ale aj odmeny sa teraz chcú inšpirovať aj starostovia iných obcí, ktorí si už chodia k Lengálovi po radu. V Šitbořiciach pritom ľudia nemajú inú mentalitu, len chcú urobiť niečo dobré pre životné prostredie i pre seba. Osoh má totiž z toho úplne každý, takže sa im to oplatí.

Už ste čítali?