Generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký jubiluje
TASR
TASR

Generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký jubiluje

Peter Dubecký zastáva dôležité funkcie vo viacerých inštitúciách audiovizuálneho a kultúrneho prostredia.

Na snímke generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Peter Dubecký počas krstu prvého zväzku publikácie Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969 dvojice filmových historikov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 15. augusta (TASR) - Peter Dubecký pôsobí v pozícii generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu od roku 1998. V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie bol v roku 2013 nominovaný na Krištáľové krídlo za obnovu audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky (SR). V utorok 15. augusta sa dožíva životného jubilea – 60 rokov.

Peter Dubecký sa narodil 15. augusta 1957 v Bratislave. Je absolventom Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU). Dôležité funkcie zastáva vo viacerých inštitúciách audiovizuálneho a kultúrneho prostredia. Je členom prezídia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, Správnej rady VŠMU, Vedeckej a umeleckej rady FTF VŠMU a viceprezidentom Slovenskej asociácie producentov v audiovízii.

V roku 1993 sa ako jeden z hlavných zakladateľov stal predsedom Asociácie slovenských filmových klubov a až do 15. augusta 2010 pôsobil v pozícii jej štatutára, v súčasnosti je čestným predsedom. Od roku 2007 je členom komisie pre udeľovanie Ceny predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania. Od roku 2012 pôsobí v Rezortnej koordinačnej skupine, ktorá je priamym poradným orgánom ministra kultúry SR v rámci národného projektu OPIS. Zároveň je hlavným odborným manažérom a garantom národného projektu Digitálna audiovízia. Od roku 2015 je súčasťou Rady vlády Slovenskej republiky pre kultúru.

Dubecký stál tiež pri zrode Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest a dodnes je na Slovensku jeho riaditeľom.

Je nositeľom viacerých prestížnych ocenení, medzi inými napr. Zlatej medaily Akadémie múzických umení (AMU) v českej Prahe, Výročnej ceny Asociácie českých filmových klubov, Ceny KRISTIÁN či Ceny Zlatý ledňáček festivalu FINÁLE Plzeň.

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…