Dobré noviny
Slováci zachraňujú týrané zvieratá z cirkusov: Neďaleko Bratislavy otvorili park, kde im dávajú druhú šancu na život
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slováci zachraňujú týrané zvieratá z cirkusov: Neďaleko Bratislavy otvorili park, kde im dávajú druhú šancu na život

V Malkia Parku sú rôzne druhy zvierat.
V Malkia Parku sú rôzne druhy zvierat. — Foto: Facebook/Malkia Park

Azda nikdy sa tak často a nahlas nehovorilo o zlých podmienkach, akým čelia zvieratá, ako teraz. Našťastie, aj na Slovensku vznikajú miesta, kde môžu zvieratá získať naspäť dôstojné podmienky.

ORECHOVÁ POTÔŇ 14. augusta - Kedysi to bolo miesto, kam mierili celé rodiny, a skoro nikto sa nepozastavoval nad podmienkami, v akých tam zvieratá žijú. Reč je o cirkusoch, ktoré ohurovali už svojím príchodom, keď jeho členovia „venčili“ majestátne zvieratá na miestnom pozemku. To všetko pokračovalo vystúpeniami, pri ktorých sa zúčastneným zatajoval dych. No zákulisie života cirkusových zvierat väčšinou také úchvatné nie je, často sa totiž spája s nesmiernou krutosťou.

Tigre aj surikaty

V poslednom čase sa preto čoraz častejšie šíri osveta, cieľom ktorej je poukázať na utrpenie cirkusových zvierat. Okrem toho niektoré štáty prijímajú zákony, ktoré vystupovanie zvierat v cirkusoch jednoducho zakazujú. Ako sme vás informovali len nedávno, podobnú novelu zákona má konečne prijať aj Slovensko.

No nie je všetko len o politike, ale aj o dobrých ľuďoch, ktorí často robia veci na vlastnú päsť. Výsledkom toho je napríklad Malkia Park v Orechovej Potôni, ktorý je útočiskom pre zvieratá z cirkusov, ale aj od súkromných chovateľov či zoo.

Foto: Facebook/Malkia Park

Brány parku sa prvý raz otvorili minulý rok v lete, dnes sa už dá hovoriť o úspešnom ročnom fungovaní. „Naším prvoradým cieľom je vytvorenie čo najoptimálnejších životných podmienok pre zvieratá, ktoré zachraňujeme z cirkusov a z nevhodných pomerov v domácich chovoch,“ opisujú prevádzkovatelia na svojom webe.

Foto: Facebook/Malkia Park

Tu dostanú nielen odbornú starostlivosť a dôstojné životné podmienky, ale aj láskavý prístup. Veľké mačkovité šelmy, ale i surikaty, korytnačky či papagáje. Zvieratá, ktoré majú za sebou hroznú minulosť, no vďaka Slovákom dostali šancu na život bez strachu či bolesti. Prekážkou v ich záchrane nie je nič, ani to, že pochádzajú z Mexického zálivu. Presne tam, po ropnej havárii, prebiehala veľká záchranná akcia. V hlavnej úlohe boli žraloky, ktoré po rok trvajúcej liečbe a adaptácii na nové prostredie žijú v Orechovej Potôni v mobilnom akváriu. „Ich záchranca už nemal ďalšie prostriedky na pokračovanie v starostlivosti, a tak sú od konca roka 2016 v našej opatere,“ informuje Malkia Park.

Na jeden deň ošetrovateľom

Ľudia môžu tieto zvieratá navštevovať, bez trpkého pocitu, že, keď sa zatvoria brány, nastávajú pre zverinec ťažké časy. Dokonca sa môžu s nimi dostať aj do bližšieho kontaktu. „Vstup k týmto zvieratám je len s ošetrovateľom, limitovaný počtom návštevníkov a iba v určených hodinách,“ upozorňuje park. Nimi sú napríklad zajace, kengury či kozy.

Foto: Malkia Park

Na svoje si prídu aj ozajstní nadšenci - na jeden deň sa môžu stať ošetrovateľmi a pod profesionálnym vedením spoznať zvieratá bližšie. Záujemca sa ubytuje v penzióne a šichta mu začne už pred ôsmou ráno. V pracovnom odeve bude kopírovať činnosti ošetrovateľa, vrátane čistenia, kŕmenia i obchôdzky.

Foto: Facebook/Malkia Park

Vstup do parku začína od štyroch eur, pre deti do jedného roka je zdarma, rovnako ako pre učiteľský sprievod s viac ako 15 žiakmi. Okrem toho je k dispozícii aj ubytovanie v penzióne - pre prípad, že pár hodín na tomto výnimočnom mieste nebude návštevníkom stačiť.

Už ste čítali?