Dnes vás čaká najromantickejšia nočná obloha celého leta. Kvôli tomuto sa oplatí byť celú noc hore
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Dnes vás čaká najromantickejšia nočná obloha celého leta. Kvôli tomuto sa oplatí byť celú noc hore

Letná obloha má aj tento rok čo ponúknuť. Len pred pár dňami sme mohli pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, no to, čo nastane teraz, vám vezme dych.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 10. augusta - Pripravte si deku, niečo na občerstvenie a zoberte si so sebou človeka, s ktorým sa cítite príjemne. Aj toto leto budú „padať hviezdy“. Na obľúbený meteorický roj Perzeidy sa môžete tešiť už tento víkend, vrcholiť budú od 11. do 13. augusta.

Môže ich byť aj 120 za hodinu

Počas leta sú výraznejšie aktívne len dva meteorické roje. Tým prvým sú Južné Delta Akvaridy, ktorých maximum už máme za sebou. Oveľa obľúbenejšie sú však Perzeidy, kvôli ktorým ľudia neváhajú aj nocovať alebo vyraziť na miesto, odkiaľ ich vidieť najlepšie.

„Aktivita roja začína v polovici júla a končí v druhej polovici augusta. V tomto roku sa maximum predpokladá medzi 11. a 13. augustom. Početnosť sa odhaduje až nad 120 meteorov za hodinu,“ ozrejmil pre Dobré noviny Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Foto: YouTube

Meteorický roj nesie názov podľa súhvezdia Perzeus, ktoré je „v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádzajúcom stále vyššie a vyššie nad východný obzor,“ dodal Husárik s tým, že sa nemusíte pozerať priamo do súhvezdia, meteory uvidíte prelietať po celej oblohe.

Foto: Flickr/mkfeeney

Meteory budú jasné a za sebou nechajú výraznú žiariacu stopu, čo spôsobuje ich rýchlosť pred vstupom do atmosféry, čo je 59 kilometrov za sekundu. Aby ste ich videli čo najlepšie, mali by ste si vybrať miesto, ktoré je čo najviac odbremenené od svetelného smogu, aby ste si ich mohli vychutnať v plnej kráse a možno si aj niečo zaželať.

Už ste čítali?

Lekári sa vzorne postarali o jeho rodinu: Slovák z vďaky opravuje…

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa nemocníc na Slovensku je v katastrofálnom…

Uprostred nenápadnej dedinky nájdete jeden z najkrajších vodopádov…

Obec Lúčky ukrýva toho viac, ako by ste čakali. Ak sa do nej náhodou…

Slovenskí farmári sa vzbúrili proti zahraničným reťazcom. Vytvorili…

Ľuďom už prestáva byť jedno, čo kupujú a jedia. Zvýšený…

Mala fotiť mladomanželov, no viac ju zaujal družba. S jeho fotkou…

Mladá Slovenka sa naučila fotiť ako samouk, teraz ohúrila porotcov v celosvetovej…