Dobré noviny
Kamenný vodopád aj kamenné more: Slovensko je plné unikátnych skál, pred ktorými budete mať rešpekt
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Kamenný vodopád aj kamenné more: Slovensko je plné unikátnych skál, pred ktorými budete mať rešpekt

Kamenné more v Malej Lehote a kamenný vodopád v Šomoške.
Kamenné more v Malej Lehote a kamenný vodopád v Šomoške. — Foto: malalehota.eu, wikimedia

Slovensko je plné unikátnych miest, ale aj výtvorov prírody, no nie každý o nich vie. Medzi ne sa zaraďujú aj niektoré skaly, pri pohľade na ktoré zatajíte dych.

BRATISLAVA 12. augusta - Počuli ste už niekedy o kamennom vodopáde či o kamennom mori? Aj takéto unikáty máme na Slovensku a toto leto je ako stvorené na to, aby ste ich videli na vlastné oči aj vy.

Príroda sa vybláznila

Tak napríklad za kamenným vodopádom by ste sa museli vydať na juh Slovenska. Nachádza sa pri obci Šiatorská Bukovinka, prakticky pod hradom Šomoška, ktorý je tiež sám o sebe unikát. Vodopád a hrad spolu súvisia, veď čadičovo-kamenný výtvor prírody bol objavený práve pri stavbe hradu. Vek vodopádu sa odhaduje aj na štyri milióny rokov. Pohľad na hrad opisujú návštevníci ako rozprávkový, celé to však umocňuje aj spomínaný vodopád a dokonca i kamenné more. Veru, aj takýto prírodný výtvor je súčasťou očarujúcej oblasti na samotnom juhu Slovenska.

Kamenný vodopád Šomoška.
Kamenný vodopád Šomoška. Foto: wikimedia

Ak však túžite vidieť len kamenné more, nemusíte nutne chodiť na Šomošku. Takýchto výtvorov prírody máme totiž na Slovensku viac. Aj vďaka nim zvyknú turisti mieriť do obci Vyhne vo Vyhnianskej doline v okrese Žiar nad Hronom. Nečudo, že kamenné more vo Vyhniach sa považuje za jedno z najkrajších miest na Slovensku. Určite za to môže aj okolitá príroda úchvatného stredného Slovenska, no isté tajomno tomu celému dodáva aj historka o ľadovej jaskyni. Vraj sa mala nachádzať rovno pod kamenným morom. Aspoň to si voľakedy mysleli českí speleológovia, píše týždenník Plus 7 DNÍ. Ten citoval Pavla Vanča, podľa ktorého stále cítiť mrazivý prievan, ak do skál v niektorých častiach strčíte prst.

Kamenné more Vyhne.
Kamenné more Vyhne. Foto: wikimedia

Kamenné more sa nachádza aj v obci Malá Lehota v Žarnovickom okrese. Andezitové more vzniklo podľa obce rozpadom lávového prúdu na mieste bez podstatnejšieho prispenia gravitácie. Ide o jedno z najmenších kamenných morí na Slovensku, no každý z kameňov váži aj pol tony.

Kamenné more v Malej Lehote.
Kamenné more v Malej Lehote. Foto: malalehota.eu

Kamenný vodopád či kamenné more sú nepochybne úkazmi, ktoré v rámci potuliek Slovenskom jednoducho treba vidieť, no naša krajina ukrýva aj skalu, pri ktorej máte zábavu zaručenú. Na zvláštnom kameni pri Veľkom Krtíši si totiž môžete aj zatrúbiť. Takzvaný Trúbiaci kameň má dva otvory, vďaka ktorým je možné, že ak správne zatrúbite, tak sa bude po okolí rozliehať zvuk. No pozor, pri obyčajnom fúkaní do otvoru zázrak nečakajte, turisti preto musia vynaložiť poriadne úsilie, aby prišiel želaný efekt.

Zaujímavý je aj balvan, ktorý drží asi iba silou vôle. Je ním Čertova skala pri Zvolene, ktorá fascinuje tým, že sa drží len na miniatúrnom kúsočku, no ani za svet nespadne. Balvan váži až 17 ton a je zasadený na okraji strmého brala.

No kým niekto len skaly obdivuje, iný by v nich dokázal aj bývať. Skalné obydlia sa nachádzajú v Brhlovciach, kde už bola natáčať aj izraelská televízia. Obydlia boli vysekané do skalnej steny, okrem toho, že sa v nich bývalo, slúžili aj ako drevárne, komory či maštale. Miestni sa v nich chránili aj pred Turkami.

Brhlovce
Brhlovce Foto: TASR

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ KRÁSNE FOTKY A VIDEÁ NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?