O splav na pltiach na Dunajci je čoraz väčší záujem. Najmä z Izraela
TASR
TASR

O splav na pltiach na Dunajci je čoraz väčší záujem. Najmä z Izraela

Vedie z obce Červený Kláštor Prielomom Dunajca až po štátnu hranicu pri obci Lesnica, je dlhý desať kilometrov.

Na snímke splav na rieke Dunajec v Prielome Dunajca 6. augusta 2017. — Foto: TASR/Simona Ivančáková

Červený Kláštor 6. augusta (TASR) – Splav na drevených pltiach po rieke Dunajec v Zamagurí využilo počas ostatných dní, keď bolo na celom Slovensku teplé počasie, množstvo turistov. Ako pre TASR uviedla jedna z majiteliek pltníckej spoločnosti Helena Lainczová, tento rok pribudlo najmä turistov z Izraela.

"V posledných rokoch stúpa počet turistov z Blízkeho východu, ide napríklad o rodiny z Izraela, ktoré majú tri a viac detí," priblížila Lainczová. Ako doplnila, títo turisti na prepravu z Lesnice, kde sa končí splav, používajú najmä bicykle. Najčastejšími návštevníkmi tradičnej atrakcie v Zamagurí sú však stále podľa jej slov domáci, za ktorými nasledujú Poliaci a turisti z Česka.

"Za posledné dva týždne sme splavili veľké množstvo turistov. Po iné roky, keď bolo horúco, uprednostňovali ľudia kúpaliská a plávanie, tento rok ich prichádza aj v tomto teple mnoho," povedala. Plte sú niekedy natoľko vyťažené, že turisti čakajú na splav aj tri hodiny. Podľa jej slov však prichádzajú neskoro a prídu všetci naraz, čím vzniká problém. "Nedokážeme naraz splaviť také veľké množstvo ľudí, pretože na slovenskej strane nemáme toľko pltí, ako majú Poliaci. V minulosti prvé plte vychádzali z prístavu už okolo ôsmej ráno, dnes je to podstatne neskôr. Preto sa stáva, že ľudia musia čakať, kým sa plte vrátia naspäť," vysvetlila.

Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) v stredu 2. augusta počítali na území Pieninského národného parku turistov. "Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca oboma smermi prešlo 3671 turistov, z toho 2844 na bicykli, zvyšok pešo. Slovenské a poľské plte a lode prepravili 6600 ľudí," uviedla koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Splav na pltiach vedie z obce Červený Kláštor Prielomom Dunajca až po štátnu hranicu pri obci Lesnica, je dlhý desať kilometrov. "Od výšky hladiny rieky sa odvíja aj samotná dĺžka splavu, preto sa pohybuje v rozmedzí 80 až 120 minút," povedala Lainczová. Pltníci turistom počas plavby priblížia nielen históriu pltníctva, ale oboznámia ich aj so vzácnou flórou a faunou, či porozprávajú legendy o Jánošíkovi alebo siedmich mníchoch.

Už ste čítali?

Lekári sa vzorne postarali o jeho rodinu: Slovák z vďaky opravuje…

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa nemocníc na Slovensku je v katastrofálnom…

Uprostred nenápadnej dedinky nájdete jeden z najkrajších vodopádov…

Obec Lúčky ukrýva toho viac, ako by ste čakali. Ak sa do nej náhodou…

Slovenskí farmári sa vzbúrili proti zahraničným reťazcom. Vytvorili…

Ľuďom už prestáva byť jedno, čo kupujú a jedia. Zvýšený…

Mala fotiť mladomanželov, no viac ju zaujal družba. S jeho fotkou…

Mladá Slovenka sa naučila fotiť ako samouk, teraz ohúrila porotcov v celosvetovej…