Dobré noviny
Drucker: Úspech EMA dokážeme v SR doviezť do prosperujúcej budúcnosti
TASR
TASR

Drucker: Úspech EMA dokážeme v SR doviezť do prosperujúcej budúcnosti

Na archívnej snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Na archívnej snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker. — Foto: TASR/Michal Svítok

Týždenník Politico upozornil, že kritériá nie sú výhodné pre menšie členské krajiny. Premiér si však myslí, že pôjde o férovú súťaž a jej výsledok bude rešpektovať.

Bratislava 28. júla (TASR) - Slovensko dokáže úspešne pokračovať v dynamickom rozvoji liekovej politiky Európskej liekovej agentúry (EMA), myslí si minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Šéf rezortu považuje EMA za inštitúciu, ktorá zohráva dôležitú úlohu v podpore moderných a inovatívnych liekov, verí, "že Slovensko jej úspech z minulých čias dokáže doviezť do prosperujúcej budúcnosti".

Brusel sa bude v nasledujúcich mesiacoch zaoberať výberom krajiny na presídlenie EMA z Londýna v dôsledku brexitu. Slovenská vláda už podala oficiálnu žiadosť. "Európska komisia dá ešte pred hlasovaním odporúčania," vysvetlil Drucker. O presídlení EMA by sa malo v Bruseli hlasovať v novembri tohto roka.

"Ak to nevyjde, nebudeme sa hádzať o zem," povedal nedávno novinárom Fico v reakcii na informácie týždenníka Politico, ten upozornil, že kritériá nie sú výhodné pre menšie členské krajiny. Premiér si však myslí, že pôjde o férovú súťaž a jej výsledok bude rešpektovať.

Slovensko by za sídlo EMA zvolilo Twin City Tower, ktorú v Bratislave buduje developer HB Reavis, či Westend Plazza, ktorú buduje J&T Real Estate. Bratislava má podľa Druckera dobrú strategickú polohu medzi blízkymi veľkomestami ako Viedeň, Budapešť a Praha. Blízkosť mnohých európskych hlavných miest poskytuje podľa Druckera logistickú výhodu pre pôsobenie EMA.

"Hlavné mesto takisto ponúka široké spektrum pracovných príležitostí, je tu množstvo pobočiek známych medzinárodných spoločností," napísal Drucker v liste pre ministrov zdravotníctva Európskej únie (EÚ). Zamestnanci EMA budú môcť podľa neho využívať "široké spektrum možností vzdelania pre deti aj dospelých vrátane množstva medzinárodných škôl".

EMA je vplyvný decentralizovaný orgán EÚ. Ako regulačný orgán má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva neustály dohľad nad bezpečnosťou liekov a hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle. V súčasnosti zamestnáva približne 900 ľudí, väčšinou vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy.

Už ste čítali?