Dobré noviny
Hasiči varujú: Na tomto mieste si NIKDY nenabíjajte svoj telefón
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Hasiči varujú: Na tomto mieste si NIKDY nenabíjajte svoj telefón

Mobil si nikdy nenabíjajte v posteli.
Mobil si nikdy nenabíjajte v posteli. — Foto: Facebook

Svoj smartfón by ste si nikdy nemali nabíjať na určitých miestach. Riskujete a ohrozujete tým hlavne samých seba.

CONCORD 27. júla - Inteligentné telefóny sú veľkým pomocníkom, no pravda je, že ich batéria nemá až takú dlhú výdrž ako pri tlačidlovej klasike. Telefóny si preto nabíjame kedykoľvek a kdekoľvek, aj na absolútne nevhodných miestach. Hasiči však zdvíhajú varovný prst. Sú miesta, kde si telefón nesmiete nabíjať.

Nespite s ním pod vankúšom

Veľa ľudí si na nabitie telefónu spomenie hlavne pred spaním, keď ešte kontrolujú sociálne siete a odpisujú priateľom. Okrem toho, že pozeranie na displej mobilného zariadenia pred spaním narúša spánkové cykly a znemožňuje mozgu správne si oddýchnuť, je tu ešte jedna vec. Spánok s telefónom, ktorý je pripojený na nabíjačke, je extrémne nebezpečný.

Prípady explodujúcich telefónov, ale aj batérií sú skutočné a myslieť si, že vám sa niečo také predsa nemôže stať, je naivné. Riskujete však aj vtedy, keď si pri zaspávaní pustíte na mobile v posteli hudbu, video, hru či nastavíte budík. Samozrejme, ranné budenie prostredníctvom telefónu využíva väčšina ľudí, dôležité je však nemať ho v posteli, ale trochu pomimo. No ak sa bavíme o nabíjaní telefónu v posteli, tak tomu by ste sa mali vyvarovať úplne.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Youtube/ESL Tutorial

Kým cez deň viete, kedy je už váš telefón nabitý, v noci ho necháte na nabíjačke omnoho dlhšie, čím sa však batéria alebo nabíjačka prehrievajú. A to môže v extrémnom prípade spôsobiť požiar. Ak zodpovedáte sami za seba, dajte si na tento zlozvyk pozor, ak však máte doma tínedžerov, musíte na to dávať pozor aj za nich. Štatistiky totiž nepustia.

„Vedci zistili, že až 53 percent detí a dospievajúcich si nabíja svoj telefón v posteli alebo pod vankúšom. To však môže byť extrémne nebezpečné. Vytvorené teplo sa nemôže rozptýliť a nabíjačka sa tak stáva teplejšou a teplejšou. Možným výsledkom je, že posteľ alebo vankúš sa zapália,“ varujú hasiči z amerického štátu New Hampshire, ktorých príspevok publikovaný na Facebooku má celosvetové posolstvo. Do dnešného dňa má vyše 30-tisíc zdieľaní, a to aj od iných hasičov.

Takto sa tomu vyvarujete

Najhoršie je, keď si telefón nabíjate nekompatibilnou nabíjačkou, vtedy sa riziko požiaru znásobuje, rovnako ako vtedy, ak je nabíjačka poškodená. Samotná batéria sa prehrieva hlavne na horľavých plochách. Ak by aj nedošlo k požiaru, riskujete popáleniny či zásah elektrickým prúdom.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: BuzzFeedBlue

Ak vy alebo vaši blízki vlastnia inteligentný telefón, mali by ste dbať na zodpovedné nakladanie s ním. Používajte len originálne nabíjačky, ktoré ste k telefónu dostali, a ak sa vám pokazia, tak si kúpte také isté, od overených výrobcov. Nikdy nepoužívajte lacné náhrady, ktoré ste kúpili online za pár eur. Telefón si nabíjajte len na pevnom povrchu, nikdy nie na mäkkej pohovke či posteli, a už vôbec nie pod vankúšom, na ktorom máte položenú hlavu. Ak vidíte, že je niečo poškodené, okamžite to riešte.

Už ste čítali?