Dobré noviny
Najhoršie „dobré rady“, aké môže dať rodič svojim deťom
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Najhoršie „dobré rady“, aké môže dať rodič svojim deťom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Sú to práve rodičia, ktorí by mali dbať na to, aby realita a pravda išli ruka v ruke, čo sa týka výchovy ich detí. Vyvarovať sa preto treba týmto siedmim častým chybám.

BRATISLAVA 25. júla - Ak chcete, aby z vášho dieťaťa vyrástol rozumný, zodpovedný, empatický a zdravo sebavedomý človek, dávajte si veľký pozor na to, čo mu v detstve radíte. Aj zdanlivo dobré rady môžu neskôr spôsobiť pohromu.

To, čo musíte vyhodnotiť ešte skôr, ako sa rozhodnete svojim deťom dávať rady, je to, či sú realistické a užitočné. Nikdy nehovorte len tak „do vetra“ a nezľahčujte situáciu. Toto je pár „dobrých rád“, ktoré môžu vašim deťom v skutočnosti uškodiť. Radšej sa im preto vyvarujte, radí portál Lifehack.

1. Všetko bude v poriadku

Nikto, ani tí najlepší rodiča na svete, nemôžu tvrdiť, že všetko bude v poriadku. Hlavne vtedy, ak je dieťa svedkom situácie, ktorá vôbec nevyzerá dobre a zrejme tak aj dopadne. No keď sa dieťa od nej vzdiali, rodičia ho upokoja tým, že všetko bude v poriadku. Týka sa to najmä dávania falošnej nádeje. Dieťa si totiž v mysli hneď predstaví, že všetko sa v krátkom čase zázračne vyrieši, a bude žiť v tom, že zlé veci sa jednoducho nedejú. Tým, že dieťaťu dávate falošnú nádej, nielenže zo seba robíte klamára, ale bránite mu spracovať situáciu. Nechajte svoje dieťa, nech sa citlivým spôsobom pomaly zoznamuje s danou situáciu, i keď mu môžete dať trochu nádeje. Prílišné zľahčovanie a zovšeobecňovanie však nemá zmysel.

2. Chlapci neplačú

Nesnažte sa zo svojho syna vychovať mača či chladného človeka. V budúcnosti totiž nebude schopný nechať voľný priebeh emóciám, bude si myslieť, že je to prejavom slabošstva. Pritom dlhodobé potláčanie emócií nie je dobré jednak z emocionálneho hľadiska, ale aj z hľadiska dobrých ľudských vzťahov. Aj z chlapcov, ktorí sa neboja si poplakať, môžu vyrásť silní a sebavedomí muži.

3. Môžeš byť kýmkoľvek chceš

Deti chcú byť v mladom veku kýmkoľvek, no podporovať ich v tom môžete, len ak vidíte, že to má naozaj zmysel. Každý má právo zasnívať sa, no upriamiť svoju pozornosť len na sny nie je správne. Práve rodič by mal dieťaťu pomôcť nastaviť ho smerom k ambíciám a cieľom, ktoré sú reálne a kde je potenciál.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

4. Buď sám sebou a všetko bude dobré

Isteže, byť sám sebou a nepretvarovať sa je veľmi dôležité, no len v prípade, že správanie vášho dieťa nie je neprípustné. Nie všetky povahové črty sú totiž príjemné pre ostatných a ak vidíte, že napríklad vaša dcéra má tendenciu byť ku svojim kamarátom panovačná, nepodporujte ju v tom. Ak však správanie sa vášho dieťaťa nijak neškodí ostatným, nie je nelegálne či nemorálne, môžete ho podporovať v tom, aby bolo samým sebou.

5. Zameranie sa na budúcnosť prinesie úspech

Ak sa deti v mladom veku príliš zameriavajú na svoju budúcnosť, môžu sa cítiť depresívne či frustrovane. Veľakrát však vyššie spomínanou radou k tomu prispievajú samotní rodičia, ktorí chcú, aby dieťa už teraz robilo všetko pre to, hoci je dospelosť ešte ďaleko, rovnako ako možnosť výberu, čo chce naozaj v živote robiť. Radšej preto nechajte vášho potomka byť dieťaťom a užívať si prítomnosť.

6. K úspechu vedie len tvrdá práca

To, že niekto pracuje aj 16 hodín denne a robí svoju prácu dobre, neznamená, že dosiahne životný úspech. Skôr sa dostane do rutiny, ktorá nikam nevedie. Bohužiaľ, odporúčanie o tvrdej práci sa často dedí z generácie na generáciu a aj na Slovensku je veľmi rozšírené. Všetko je však aj o šikovnosti, dobrej organizácii a schopnosti vedieť si užívať život komplexne, pretože život nie je len práca.

7. Bolesť prejde

V tomto prípade ide o zľahčovanie, ale aj lož. Napríklad bolesť pri zranení zo športu. Niekedy môže signalizovať niečo závažnejšie, no keďže rodičia upokoja deti, že o nič nejde, tie v športe pokračujú, čím sa fyzicky pomaly ničia. Bolesťou telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku, na druhej strane, treba rozlišovať medzi ozajstnou bolesťou a nepríjemným pocitom. Tak či onak - už veľa mladých nádejných športovcov sa muselo vzdať svojich koníčkov kvôli trvalému telesnému zraneniu... Bolesti skrátka treba venovať pozornosť a nepodceňovať ju.

Už ste čítali?