Dobré noviny
V Bratislave by mal vyrásť veľkolepý celoročný Family park. Podobný majú aj v okolitých krajinách
TASR
TASR

V Bratislave by mal vyrásť veľkolepý celoročný Family park. Podobný majú aj v okolitých krajinách

Park Mirakulum neďaleko Prahy (vľavo) a park Futurum v maďarskom Mosonmagyaróvári.
Park Mirakulum neďaleko Prahy (vľavo) a park Futurum v maďarskom Mosonmagyaróvári. — Foto: koláž DN

Plánovaný celoročný rodinný park je inšpirovaný podobnými parkmi v niektorých susedných krajinách. Dôraz by sa mal klásť na ekológiu a prírodné prvky a vyžitie od oddychu a rekreácie.

Bratislava 19. júla (TASR) – V blízkosti realitných projektov Južné mesto a Slnečnice v bratislavskej Petržalke by v budúcnosti mohol vzniknúť Family park, teda park rodinného typu so zábavno-vzdelávacím a oddychovo-rekreačným charakterom. Vyrásť by mal na pozemku s rozlohou deviatich hektárov, ktorý od roku 2008 patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju (BSK) a kde sa už v minulosti uvažovalo s viacerými, napokon nezrealizovanými projektmi, napr. Danube Arenou. Taký je zámer kraja, ktorý plánuje vyhlásiť verejnú súťaž na investora projektu.

"Nejde o predaj, ide o prenájom pozemku. Hľadáme naň partnera, ktorý park vybuduje a bude ho prevádzkovať. Vyhodnotenie plánujeme v polovici septembra," uviedol na dnešnom brífingu predseda BSK Pavol Frešo. Ďalší postup bude podľa neho závisieť od počtu prihlásených záujemcov a kladených odborných otázok, na ktoré je kraj údajne pripravený. Aj preto trvala podľa Freša príprava podkladov na súťaž tak dlho. Vrátane toho, aby si kraj bol istý, že sa na pozemku nenachádza žiadna skrytá záťaž, či už zo zmeniek alebo iného podvodného konania, ako to bolo v minulosti. Bratislavský kraj je ale podľa neho pripravený informovať obyvateľov i poslancov o každom kroku v rámci projektu.

Na snímke predseda BSK Pavol Frešo.
Na snímke predseda BSK Pavol Frešo. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Plánovaný celoročný rodinný park je inšpirovaný podobnými parkmi v niektorých susedných krajinách. Familypark funguje pri Neusiedler See v rakúskom Burgendlande, Park Mirakulum zase niekoľko desiatok kilometrov od českej metropoly Praha. V maďarskom Mosonmagyaróvári existuje Futura, avšak v tomto prípade ide o menší vedecko-technologický park. Podľa predstaviteľov kraja by však mal mať park dostatočný potenciál na to, aby prilákal nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.

Dôraz by sa mal klásť na ekológiu a prírodné prvky a vyžitie od oddychu a rekreácie, cez šport až po rozvíjanie motorických skúseností či kreatívneho myslenia by tu mali nájsť všetky vekové kategórie, od jednotlivcov po rodiny. "Je to malá slávnosť, keď verejné pozemky v Bratislave ostanú verejnými," skonštatovala hlavná architektka mesta a zároveň členka komisie Ingrid Konrad.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?