Dobré noviny
Pred 70 rokmi na tento ostrov dopadli desiatky atómových bômb. To, čo sa na ňom deje dnes, raz možno zachráni ľudstvo
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Pred 70 rokmi na tento ostrov dopadli desiatky atómových bômb. To, čo sa na ňom deje dnes, raz možno zachráni ľudstvo

Výbuchy tu boli na dennom poriadku.
Výbuchy tu boli na dennom poriadku. — Foto: wikimedia

Atol Bikini, miesto v Tichom oceáne, bolo kedysi ťažko skúšané jadrovým testovaním. Dnes, po 70 rokoch od ničivého bombardovania, však vedcov príjemne prekvapilo.

MAJURO 17. júla - Nádherný kus Zeme na polceste medzi Havajom a Austráliou padol v minulosti za obeť americkej vláde a jadrovým testom. Na tropický raj kedysi doslova pršali atómové bomby, spadli ich desiatky, čo si odnieslo nielen pôvodné obyvateľstvo, ktoré sa muselo presťahovať preč, ale aj fauna a flóra. Tá však teraz vedcov veľmi milo prekvapila.

Foto: wikimedia

Ironické prostredie

Ako informoval portál Independent, koralový ostrov sa tvári, ako keby sa tam pred 70 rokmi takmer nič nestalo. Funguje tam ekosystém rastlinného a živočíšneho života, koraly sú veľké ako autá - a to priamo v kráteroch po explóziách, žijú tam žraloky i tuniaky a kraby hodujú na kokosových orechoch.

Prekvapený bol aj Steve Palumbi zo Stanfordskej univerzity, ktorý vyhlásil, že fauna a flóra sú tam mimoriadne odolné. Radiácii sa dokonale prispôsobili. Populácii rýb sa tam podľa neho darí, pretože sú osamotené. „Zvláštnym spôsobom sú chránené históriou tohto miesta. Je to pozoruhodné miesto, naozaj zvláštne,“ citoval ho britský Guardian.

Atol Bikini dnes.
Atol Bikini dnes. Foto: Reprofoto/Independent

Vysokými úrovňami žiarenia nie sú poškodené ani hojné koraly, výskumný tím sa preto bude pokúšať zistiť, ako je možné, že tieto kolónie nielenže ostali nepoškodené, ale aj prosperujú. Štúdia tak možno pomôže chorým ľuďom. „Strašná história atolu Bikini je ironickým prostredím pre výskum, ktorý pomôže ľuďom žiť dlhšie,“ vyjadril sa Palumbi pre portál Psych.org.

No kým prírode sa darí, toto miesto je pre ľudí stále nebezpečné. Hrozné testy z minulého storočia navyše neuchránili pred žiarením ani tých, ktorí presťahovali na okolité ostrovy, hoci v nich je dnes život bezpečný. No stalo sa tak príliš neskoro, väčšina populácie trpí na rakovinu. Napokon, vodíková bomba pri teste Castle Bravo bola tisíckrát silnejšia ako atómová bomba v Hirošime. Je však pozoruhodné, ako sa z toho príroda dokázala pozbierať. Jej superchopnosti teraz môžu zachrániť ľudí.

Už ste čítali?