Krásy Slovenska prinášajú rozhovor s básnikom Jaroslavom Rezníkom
TASR
TASR

Krásy Slovenska prinášajú rozhovor s básnikom Jaroslavom Rezníkom

Báseň Choč tohto jubilujúceho autora zároveň predznamenáva rozhovor so spisovateľom na ďalších stranách periodika.

Spisovateľ a básnik Jaroslav Rezník, archívne foto. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 17. júla (TASR) - Najnovšie dvojčíslo /7-8/ časopisu Krásy Slovenska tentoraz vstupuje do obsahu celostránkovou básňou Jaroslava Rezníka Choč, ktorá zároveň predznamenáva rozhovor so spisovateľom na ďalších stranách. Rozhovor má názov Kto sa z nej napije, nemá to v živote márne a pripravila ho Zuzana Kollárová.

Podstatná časť čísla je monotematicky zameraná na etnológiu a etnografiu subregiónu doliny Domanižanky, ktorý sa nachádza v Strážovských vrchoch v okrese Považská Bystrica. Popularizačná, no informatívne hustá štúdia Radoslava Orávika je členená na tieto kapitoly: Zemianske rody, Zbojníctvo, Ľudová architektúra, Prečínsky mlyn, Domanižské kraslice, Tradičný odev, Ľudová strava, Svadobné piesne z Prečína a Kalendárne zvykoslovie. V hesle Ľudová strava nájdeme aj niekoľko receptov na tradičné ľudové jedlá regiónu, ako sú úhrabky, trhanice, obarec, kaša fučka a niektoré iné.

„S deťmi na Roháčoch“, tak sa volá reportážny článok Viery Polákovej, propagujúci ľahšie turistické trasy, na ktoré je možné sa vybrať aj s deťmi v náručí.

Pravidelné Túry do literatúry čitateľa tentoraz privedú na trasu Zo Žiaru nad Hronom do Zlatých Moraviec, kde dominuje osobnosť štúrovského básnika Janka Kráľa.

Rubrika Hrady čitateľov informuje o cyklistických trasách v Malých Karpatoch, konkrétne o trase z hradu Korlátka na hrad Dobrá voda. Informačný článok, ktorého autorom je Daniel Kollár, ilustruje aj mapka trasy.

Pamiatky Bratislavy v čísle propaguje recenzia Petra Marákyho na práve prebiehajúcu výstavu o „dynastii budovateľov Bratislavy“, ktorá je sprístupnená v areáli Starej radnice a približuje tvorivé osudy architektov, staviteľov a stavebných podnikateľov Feiglerovcov. Z ich ateliérov vyšiel napríklad Kernov dom na dnešnom Hviezdoslavovom námestí, Palugyayov palác (vedľa budovy SAV pod lávkou na križovatke) i Kostol sv. Ladislava na Špitálskej ulici.

Článok Tatiany Filipkovej je malou reportážou o premiére filmu Nesmrteľný les, ktorý bol premietnutý na festivale Hory a mesto v Bratislave a je venovaný najmä limbovému pralesu pod Kriváňom a jeho zvieracím obyvateľom, najmä medveďom. Pri tvorbe filmu dominoval režisér - dokumentarista Erik Baláž.

Rubrika Rieky pokračuje štvrtou časťou Metamorfózy Ipľa a Poiplia. Má názov Letné zrkadlenie ospalej rieky a jej autor Peter Urban v nej hojne cituje z diela spisovateľa Ladislava Balleka Agáty.

Dlhoročný popularizátor krás slovenskej prírody Ivan Kňaze v rámci čistého žánru literatúry faktu v článku Ranná modlitba modlivky charakterizuje spôsob života tohto obdivuhodného hmyzu.

Číslo prináša aj prvú časť seriálu Slovenské orchidey o vzácnych a chránených kvetoch, ktoré môžeme obdivovať aj na viacerých miestach Slovenska. Autorom seriálu je Milan Zajac.

Málokto vie, čo je to „ferrata“. Je to náročná, ale umelo istená trasa v skalnom a inak exponovanom teréne. Istená lanom, mostíkmi, umelým skalným schodišťom a podobne. O tom je článok Petra Kračmera Už ste boli na ferrate?

Na článok tematicky príbuzne nadväzuje aj text Kataríny Bohušovej Horskí nosiči, ktorí sa pri svojej adrenalínovej práci s ferratou stretávajú pravidelne.

Tému jaskyniarstva zastupuje literárne poňatý článok Lukáša Vlčeka o priestoroch niektorých našich jaskýň, ktoré spája skutočnosť, že v hlbokej minulosti slúžili aj ako ľudské obydlia.

Zberateľstvo má mnoho podôb. Jednou z nich je aj zbieranie hrnčekov, čiže šáločiek s najrôznejšími, často umelecky mimoriadne hodnotnými motívmi. O dvoch zberateľoch týchto artefaktov – Jaroslave Tomšíkovej a Ivanovi Šuchovi hovorí článok Kataríny Šuchovej Utajená krása v starožitných hrnčekoch.

Číslo uzatvára obrazovo-textová reportáž z tohtoročného stretnutia slovenských turistov na rudohorskej Čiernej hore nad Margecanmi. Reportáž má názov Na Čiernu horu cez Makovicu a jej autorom je Karol Mizla.

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…