Jediná surovina udrží sprchový záves dokonale čistý. Aj bez chémie sa mu pleseň vyhne míľovým krokom!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Jediná surovina udrží sprchový záves dokonale čistý. Aj bez chémie sa mu pleseň vyhne míľovým krokom!

Vďaka tomuto triku do domácnosti zabránite tomu, aby sa vám na sprchovom závese usadila pleseň. Najlepšie je, že sa to dá aj bez chémie!

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN/Flickr/Pixabay

Dosiahnuť, aby bol sprchový záves dokonale čistý, nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Ani vtedy, ak ho pravidelne umývate hubkou, ako zvyšok sprchovacieho kúta, ešte nemáte vyhraté nad plesňami a ďalšími nečistotami. Ak však nechcete používať množstvo čistiacich prostriedkov s tajomnými chemickým zložením, pomoc nájdete v kuchyni. Surovinu, ktorá raz-dva zatočí s plesňami, máte určite doma aj vy!

Bez zbytočnej chémie

Na to, aby ste zabránili vzniku plesní a raz a navždy sa s nimi rozlúčili, budete potrebovať obyčajnú kuchynskú soľ. Postup čistenia sprchového závesu je pritom úplne jednoduchý a dôležitý je najmä druhý bod.

1. Najskôr ho operte v práčke, pričom sa odporúča použiť pol odmerky prostriedku na pranie a jednu šálku octu. Väčšinu sprchových závesov môžete prať ako jemnú bielizeň na 30 stupňov, záves však perte samotný a nedávajte ho žmýkať.

2. Potom záves vložte do čistej vane, vedra alebo inej nádoby tak, aby mohol byť vo vode. Pridajte jednu šálku soli a nechajte ju rozpustiť vo vode. Sprchový záves by ste mali nechať v slanom "kúpeli" aspoň tri hodiny, počas ktorých sa na ňom vytvorí vrstva odolná voči plesniam. Potom môžete záves vysušiť.

Dajte plesniam zbohom!

Týmto spôsobom by ste mali raz za čas sprchový záves vyčistiť, ale odporúča sa to aj po kúpe nového závesu. Tajomstvo úspechu spočíva v tom, že soľ dokáže vytvoriť bariéru, ktorá udrží sprchovací záves dlhšie čistý a odolný voči tomu, aby sa na ňom začala tvoriť pleseň. Ani soľ však nie je všemocná. Vlhký záves po sprchovaní nikdy nenechávajte visieť zhrnutý, aby mal možnosť sa dobre vysušiť. Navyše, po jeho vyčistení slanou vodou ho môžete natrieť aj detským olejčekom.

Sledujte skvelé nápady, rady a tipy na Facebooku!

Už ste čítali?

Bráva si domov umierajúce deti, ktoré nik nechce. Celé noci…

Tento muž má veľké srdce. Vo svojom príbytku totiž vždy na istý…

Kováč z Handlovej dobyl Ameriku. Za jeho unikátnymi posteľami…

Za oceánom letia výrobky umeleckého kováčstva zo Slovenska. Boháči…

Na Donovaloch vyrástlo dlhoočakávané detské mestečko Donovalkovo.…

Donovaly na strednom Slovensku patria k vyhľadávaným miestam na oddych či športovanie…

Obrovský rešpekt: Fotka vyčerpaných hasičov, ktorí 12 hodín…

Zo všetkých síl sa snažili uhasiť hrozivý požiar, ktorý…