Slovenky prehrali vo Fínsku, semifinále Európskej ligy neobhája

Na snímke slovenské volejbalové reprezentantky
Na snímke slovenské volejbalové reprezentantky — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Severanky vyhrali aj prvý duel, v stredu triumfovali v Poprade 3:2.

Helsinki 2. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky nepostúpili do finále Európskej ligy. V nedeľňajšej semifinálovej odvete prehrali v Helsinkách s domácim Fínskom 0:3. Severanky vyhrali aj prvý duel, v stredu triumfovali v Poprade 3:2. Vo finále sa stretnú s úspešnejším z dvojice Španielsko - Ukrajina (prvý zápas 1:3).

Slovenky tak neobhája druhé miesto z vlaňajšieho 9. ročníka súťaže, ktorý bol pre ne premiérový medzi kontinentálnou elitou.

Tréner Marek Rojko spravil dve zmeny v porovnaní s prvým zápasom v Poprade. Na smečiarskom poste nastúpila Kuciaková a na "účku" dostala šancu Krišková. Po vyrovnanom úvode sa ako prvé dostali do trháku Fínky, keď viedli 10:6. Domáce volejbalistky dobre podávali, čo robilo Slovenkám problémy a náskok Suomi narástol na 14:8. Po bloku Drobňákovej znížili slovenské reprezentantky na 11:14 a neskôr po ese Abrhámovej bol náskok domácich už len dvojbodový - 14:16. Fínky však zvrat nedovolili a po ďalšej sérii bodov vyhrávali 20:14. Prvý set získali v pomere 25:16.

Druhé dejstvo začali Slovenky veľmi dobre a pri podaní Kosekovej vyhrávali 6:0. Na prvom technickom timeoute bolo 8:3 po dvojbloku Abrhámová-Krišková. Potom zatlačila podaním Abrhámová a po Kriškovej ulievke bolo 11:5. Fínky znížili na 9:12 a tréner Rojko reagoval oddychovým časom. Domáce ožili a pri podaní Kosonenovej otočili skóre na 13:12. Fínky mali v tejto fáze jasne navrch, niesli sa na pozitívnej vlne a vypracovali si náskok 20:14. Druhý set vyhrali domáce 25:18.

Po bloku Herelovej viedli Slovenky na začiatku tretieho setu 4:1, ale Fínky bleskovo vyrovnali. Pokračovalo sa bod po bode, po Kriškovej útoku viedli slovenské volejbalistky 9:8. Potom dala dve esá za sebou Karhuová a Fínky vyhrávali 12:10. Slovenky sa nevzdávali a vyrovnali na 15:15. Do koncovky išli slovenské volejbalistky s miernym náskokom 20:19, keď dlhú výmenu zakončila Drobňáková. Záver však lepšie zvládli Fínky, tretí set vyhrali 25:21 a tešili sa z postupu do finále.

Európska liga žien - odveta semifinále

Fínsko - Slovensko 3:0 (16, 18, 21)

Zápas trval: 77 minút. Rozhodovali: Ayataová (Tur.) a Dimachi (Rum.), 810 divákov.

Fínsko: Karhu 11, Öhman 7, Alanko 0, Kosonen 10, Pihlajamäki 6, Korhonen 18, liberá Koljonen a Mäntylä (Heikkiniemi 0). Tréner: T. Kangasniemi.

SR: Herelová 6, Koseková 1, Kuciaková 7, Abrhámová 8, Krišková 10, Drobňáková 8, libero Valachová (Ovečková 0, Pištěláková 1, Salanciová 0, Šunderlíková 0). Tréner: M. Rojko.

/prvý zápas 3:2, do finále postúpilo Fínsko/

Hlas:

Marek Rojko, tréner SR (zdroj: svf.sk): "Fínky nám okrem pasáže v úvode druhého setu, kde sme dobre podávali, nedali žiadnu šancu a boli lepšie vo všetkých činnostiach. Vytvorili na nás obrovský tlak, bolo to najlepšie podávajúce družstvo v celej Európskej lige. V kombinácii ich výbornej obrany a medzihry sme mali problém bodovať v útoku a potom sa hralo ťažko. Fínky postúpili do finále zaslúžene, je to zaujímavá paralela s nami v porovnaní s minulým rokom. Počas celej Európskej ligy mali veľmi dobrú formu, čo potvrdili postupom do finále. My sme si stanovili minimálne semifinále, čo sa nám podarilo, aj keď sme samozrejme túžili postúpiť do finále. Hráčkam sa chcem za celú sezónu poďakovať, máme za sebou kvalifikáciu o postup na majstrovstvá sveta a Európsku ligu, boli to náročné dva mesiace a verím, že to bol dobrý vklad do budúcej sezóny. Podarilo sa nám zapracovať do tímu nové hráčky, čo bolo takisto jedným zo zámerov tejto sezóny."