Dobré noviny
Kiska podporuje rozvoj našich miest a ich snahu o zmenu financovania
TASR
TASR

Kiska podporuje rozvoj našich miest a ich snahu o zmenu financovania

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska.
Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. — Foto: TASR - Martin Baumann

Predstavitelia Únie miest Slovenska informovali prezidenta o najvážnejších témach, ako je financovanie a rozvoj miest a mestských regiónov a sociálne služby.

Bratislava 28. júna (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska podporuje rozvoj slovenských miest a ich snahu o zmenu financovania a legislatívy. Deklaroval to dnes na stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska na čele s jej prezidentom a primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom i členmi vedenia únie Miroslav Kollárom a Tiborom Tóthom. TASR o tom informovala Únia miest Slovenska.

"Navštívil som množstvo našich miest, viem, čo trápi samosprávy a aké problémy musia riešiť. Na financovanie povinností nedostávajú samosprávy od štátu dosť financií. To sa, žiaľ, týka aj kľúčových oblastí, akým je vzdelávanie detí či starostlivosť o seniorov," povedal Kiska.

Predstavitelia Únie miest Slovenska na stretnutí ocenili podporu prezidenta samosprávam. Informovali ho o najvážnejších témach, ako je financovanie a rozvoj miest a mestských regiónov a sociálne služby. Zhodli sa, že je potrebné podporovať slovenské mestá ako prirodzené centrá rozvoja tradičných regiónov.

Primátor Bratislavy informoval prezidenta aj o problémoch hlavného mesta a o príprave zmeny zákona o Bratislave, ktorá by jej mala zabezpečiť adekvátne postavenie hlavného mesta krajiny. "Je potrebné zaviesť spravodlivý systém financovania pre územnú samosprávu zodpovedajúci rozsahu jej kompetencií a úloh a zohľadniť postavenie Bratislavy ako hlavného mesta SR," povedal Nesrovnal.

Kritériá pri prerozdeľovaní výnosov dane z príjmu fyzických osôb nezodpovedajú podľa únie reálnej demografickej situácii či urbanizácii krajiny. Problémom z hľadiska miest je podľa nej tiež nedostatočné zohľadnenie štruktúry obyvateľstva. "Nedostatkom je aj nepomer v skutočnom počte obyvateľov miest a obcí, ktorý je odlišný v štatistikách a v registri obyvateľov. Pri prerozdeľovaní sa nemyslí ani na denne prítomných a prechodne ubytovaných obyvateľov, čo negatívne pociťujú priemyselné centrá, najmä Bratislava, kde reálne žije o 200.000 ľudí viac," podotkla únia.

Zástupcovia slovenských miest informovali Kisku aj o aktuálnych návrhoch zákonov, ktoré sa týkajú samospráv. Tými sú napríklad novela zákona o miestnych daniach, zákona o odpadoch či zákona o sociálnych službách, ktorá by v predloženom znení priniesla samosprávam množstvo finančne nákladných povinností bez spoluúčasti od štátu. Únia miest sa podieľa na pripomienkovaní aj týchto zákonov.

Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené v roku 1994. Jej členskú základňu tvoria veľké a stredné mestá z rôznych regiónov Slovenska. Cieľom únie je chrániť záujmy všetkých miest na Slovensku.

Už ste čítali?