Dobré noviny
Keď idete do lesa, nemali by ste fajčiť. Keď to zacíti tento tvor, už pred ním neutečiete!
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Keď idete do lesa, nemali by ste fajčiť. Keď to zacíti tento tvor, už pred ním neutečiete!

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: maxpixel.freegreatpicture.com, Pixabay

O dôvod viac prestať fajčiť alebo sa tohto zlozvyku vzdať aspoň pri prechádzke lesom. Je totiž dokázané, že fajčiari priťahujú istého tvora, ktorý dokáže ľuďom spôsobiť dosť vážne zdravotné problémy.

BRATISLAVA 27. júna - Reč je o nepríjemnom kliešťovi, ktorého si pravidelne z lesa nosí mnoho Slovákov. No existujú aj také typy ľudí, ktoré kliešte doslova neznášajú.

Cigaretu zahoďte, dajte si cesnak

Napríklad studené chodidlá sú akýmsi prírodným repelentom proti kliešťom. Naopak, vôňa tabaku a alkoholu ich priťahuje, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Ďalšou zaujímavosťou podľa hygienikov je, že človek môže kliešťa odpudiť cesnakovou arómou, ale aj to, že majú radšej mužov.

Kliešte, ktoré si slepotu kompenzujú zmyslovými detektormi, si obete starostlivo vyberajú. „Tieto parazity sú pre svoju slepotu odkázané na vyhľadávanie obetí podľa dychu či istých látok v ich pote,“ uvádza ÚVZ SR. Liezť po nich totiž môžu aj celé hodiny, no keď sa im obeť nepáči alebo im len jednoducho nevonia, tak z nej odpadnú. V tom prípade máte veľké šťastie.

Foto: Repro/Youtube (NutritionFacts.org)

Ak ste napríklad žena, ktorá má večne studené nohy, nefajčí a neje mäso, mala by byť menšia šanca, že si kliešťa z prírody prinesiete domov. Naopak, muž potúžený alkoholom a vychutnávajúci si cigaretu je pre tieto parazity lákavý.

Prečítajte si tiež:
Sezóna kliešťov je tu. Viete, kde je ich vo vašom okolí najviac?

Avšak, či už patríte do jednej, alebo druhej skupiny, v lese treba dbať na opatrnosť a prevenciu. Chráňte sa správnym odevom a použitím repelentov. Ľudia by si mali obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Vhodné je tiež vyhýbať sa vysokým trávam a kríkom, kde sa kliešte združujú najviac, pričom najradšej si hovejú pri teplom a vlhkom počasí do 20 stupňov.

Tieto príznaky nepodceňujte

Kliešte dokážu ľudí nakaziť kliešťovou encefalitídou či lymskou boreliózou. Ak chce ísť na istotu, dajte sa proti prvému menovanému ochoreniu zaočkovať. Proti lymskej borelióze to však nejde, preto sa treba tak či tak chrániť vyššie opísanými spôsobmi. Pri podozrení na nákazu neváhajte utekať k lekárovi. Teploty či úmornú bolesť hlavy nepodceňujte, najmä, v lete, keď sú ľudia vo všeobecnosti menej často prechladnutí.

Foto: wikimedia

„Kliešťová encefalitída je akútne horúčnaté ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Pri jednofázovom priebehu sa ťažkosti ako silné bolesti hlavy, horúčka a slabosť stupňujú. Pri dvojfázovom priebehu ochorenia sa v prvej fáze objavuje zvýšená teplota, bolesti hlavy, poruchy spánku a niekedy sa pridružia gastrointestinálne ťažkosti, ako sú zvracanie a nauzea. Inokedy v klinickom obraze prevládajú bolesti v chrbte, kĺboch alebo v končatinách,“ opisuje príznaky encefalitídy Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre.

Pri borelióze môžete pozorovať opuch a začervenenie. „Opuch je často doprevádzaný tzv ´letnými chrípkami´, nevoľnosťou, únavou zimnicou, horúčkou, bolesťami hlavy, bolesti svalov a kĺbov,“ dopĺňa úrad.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?