Ricciardo triumfoval v dramatickej Veľkej cene Azerbajdžanu

Austrálsky pilot F1 zo stajne Red Bull Daniel Ricciardo oslavuje víťazstvo Veľkej ceny Azerbajdžanu na okruhu v azerbajdžanskom Baku 25. júna 2017. — Foto: TASR/AP

Na druhom stupienku skončil Fín Valtteri Bottas na Mercedese, ktorý na cieľovej rovinke zdolal Kanaďana Lancea Strolla na Williamse.

Baku 25. júna (TASR) - Austrálsky jazdec Red Bullu Daniel Ricciardo triumfoval v nedeľňajšej dramatickej Veľkej cene Azerbajdžanu motoristickej F1. Na druhom stupienku skončil Fín Valtteri Bottas na Mercedese, ktorý na cieľovej rovinke zdolal Kanaďana Lancea Strolla na Williamse. Štvrtý skončil líder priebežného poradia Nemec Sebastian Vettel, ktorý zvýšil svoj náskok na 14 bodov pred druhým Britom Lewisom Hamiltonom na Merecedes. Ten obsadil na okruhu v Baku piatu priečku.

Pre Ricciarda to bolo prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne a celkovo piate v kariére v F1. Naposledy sa z triumfu tešil vlani v Malajzii. Zároveň to bol prvá výhra v sezóne pre iný tím ako je Mercedes a Ferrari.

Hamilton si na štarte postrážil prvé miesto z kvalifikácie. Problémy mal jeho tímový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas, ktorý štartoval z druhého miesta, no po kolízii s tretím Kimim Räikkönenom musel ísť do boxov a prepadol sa až na chvost. Na druhú priečku poskočil Sebastian Vettel, tretí bol Sergio Perez. Vo ôsmom kole vypadol Jolyon Palmer, o tri neskôr aj Daniil Kvjat a o ďalšie dve aj Max Verstappen. To už jazdilo na trati safety car a jazdci to využili na zastávky v boxoch. V 20. kole dostal defekt Räikkönen a na trati bolo už tretíkrát bezpečnostné vozidlo. V nasledujúcom zamierili do boxov pre problémy Räikkönen aj Perez, ktorý mal kolíziu so svojím kolegom Estebanom Oconom, a vyzeralo to tak, že sa s pretekmi rozlúčia.

Dramatická situácia sa odohrala na čele, keď Vettel zozadu nabúral do Hamiltona, ktorý v zákrute riadne dupol na brzdy. Nemca situácia poriadne nahnevala a po divokej gestikulácii lídra obehol, z boku doňho vrazil a zaradil sa naspäť na druhú priečku. Incident vyšetrovali športoví komisári. V tom istom 22. kole organizátori preteky prerušili, keďže po viacerých kolíziách bolo na trati množstvo úlomkov. To využili mechanici Ferrari a Force India, opravili monoposty Räikkönena a Pereza a obaja sa vrátili do pretekov na chvost poradia.

Austrálsky pilot F1 zo stajne Red Bull Daniel Ricciardo oslavuje na pódiu s trofejou po jeho víťazstve Veľkej ceny Azerbajdžanu na okruhu v azerbajdžanskom Baku 25. júna 2017. (Foto: TASR/AP)

Piloti sa vrátili na okruh po vyše 20 minútach za safety carom. Reštart využil Ricciardo, ktorý štartoval z 10. pozície, no poskočil na tretie miesto. V 26. kole vyšiel mimo trať Hülkenberg a skončil, krátko na to sa pre mechanické problémy s pretekmi rozlúčil aj Massa. V 32. kole prišiel zvrat v pretekoch. Hamiltonovi sa uvoľnil ochranný oblúk za hlavou sa musel ísť do boxov. Druhý v poradí Vettel zase dostal desaťsekundovú penalizáciu stop and go a tak na čelo poskočil Ricciardo. Druhý bol Lance Stroll a tretí Kevin Magnussen. Hamilton sa vrátil na ôsmej priečke, Vettel o jednu pred ním. Medzitým dostali tresty aj Perez a Räikkönen za to, že im mechanici opravovali monoposty mimo vyznačené zóny, a tak jazdili na chvoste.

Dopredu sa tlačil Bottas, ktorý sa postupne prebil na 4. miesto za Ocona. Pútal aj súboj Vettela s Hamiltonom, ktorí 12 kôl pred koncom jazdili na 5. a 6. priečke, keď takmer naraz predbehli Kevina Magnussena. Ten mal zjavné problémy a postupne strácal pozície. Desať kôl pred koncom definitívne odstúpil aj Perez. Vettel sa dostal pred Ocona na štvrté miesto, o kolo neskôr po peknom manévri zdolal Francúza aj Hamilton. Tri kolá pred koncom vypadol aj Räikkönen.

Ricciardo si udržoval približne päťsekundový náskok pred Strollom a dotiahol ho až do víťazného konca. Na druhom mieste však nakoniec skončil Bottas, ktorý na cieľovej rovinke zdolal osemnásťročného kanadského mladíka vo farbách Williamsu, pre ktorého to však bol aj tak najlepší výsledok kariéry. Štvrtú pozíciu uhájil Vettel, na ktorého sa tlačil piaty Hamilton.

"Boli to neuveriteľné preteky, v jednom momente som sa prepadol na sedemnástu pozíciu. Vtedy som ani nemyslel na to, že by sme mohli vyhrať. Tešil som sa z triumfu ako malý chlapec. Neuveriteľné vyhrať takéto preteky," povedal na pódiu Ricciardo. Na cieľovej rovinke si napokon vybojoval druhé miesto Bottas: "Snažil som sa zachovať chladnú hlavu a len pretekať. Užil som si to." Historický zápis sa podaril Strollovi, ktorý sa stal vo veku 18 rokov a 239 dní najmladším nováčikom na pódiovom umiestnení: "Nedokážem nájsť vhodné slová. Stále nemôžem uveriť tomu, čo sa práve stalo. Boli to šialené preteky, ale podarilo sa mi držať od problémov."

Nasledujúca, v poradí deviata v sezóne, Veľká cena Rakúska sa v uskutoční v nedeľu 9. júla na okruhu Red Bull Ring v Spielbergu.