Dobré noviny
Slovenské zákony ich prinútili zavrieť firmu. Dnes vyrábajú v Holandsku oblečenie, ktoré chráni planétu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenské zákony ich prinútili zavrieť firmu. Dnes vyrábajú v Holandsku oblečenie, ktoré chráni planétu

Takéto oblečenie Jarka so Števom vyrábajú.
Takéto oblečenie Jarka so Števom vyrábajú. — Foto: Facebook/Happyhempy

Osudové stretnutie. Inak sa príbeh Jarky a Števa ani nazvať nedá. Obaja tak túžili po slobode a cestovaní, až opustili múry fabriky, kde pracovali a skončili pri výrobe udržateľného oblečenia.

BRATISLAVA 22. júna - Na začiatku každého veľkého príbehu sú osudové stretnutia, tvrdia Jarka a Števo, ktorí svoju cestu za vysnívaným životom opísali na stránke Podporme remeslá na Slovensku. Táto dvojica mladých ľudí sa venuje výrobe konopného oblečenia, čomu však predchádzala dlhá a strastiplná cesta.

90-ročná babička ich dojala

Jarka a Števo sa stretli v Plzni a po dvoch rokoch práce vo fabrike vedeli, že chcú viac. Najprv odišli za prácou do Írska, no po čase si kúpili karavan a vyštartovali do Španielska. Slnkom zaliata krajina bola ich vysnívaným cieľom, najmä po tom, ako Števo objavil záľubu v práci s čistým konopným povrázkom. „Po prvom dotyku som vedel, že je to ten pravý materiál. Moje hobby a jedinečnosť tohto materiálu sa zmenilo na obrovskú vášeň. Ku kvalitnému konopnému oblečeniu to však bola ešte dlhá cesta,“ opísal Števo, ktorý vie čarovať s prírodnými materiálmi i korálikmi. A práve v Španielsku spolu s Jarkou predali svoje prvé náramky.

Foto: Facebook/Happyhempy

Nasledoval výlet na iné miesto, kde sa vtedy zhodou okolností konal reggae festival a záujem o ich šperky bol taký obrovský, že ich museli na mieste dorábať. Vtedy sa rozhodli, že sa výrobe z konopného materiálu budú venovať vo veľkom. Našťastie, Jarka zdedila po rodičoch krajčírsky talent, a tak sa mohli pustiť do výroby taštičiek. Tradičný a kvalitný materiál však museli zháňať aj na Slovensku. „Podarilo sa nám dať dokopy asi 30 metrov čistého, ručne tkaného plátna, neraz starého aj sto rokov,“ opísali svoje začiatky. Ich súčasťou bol aj dojemný príbeh 90-ročnej babičky, ktorá si spomenula, ako nájdené plátno ručne tkala ešte jej mama pred viac ako osemdesiatimi rokmi. Vďaka mladej dvojici a ich záujmu o tento materiál si tak pospomínala na staré časy, keď konopu spracovávali.

Nezmyselné zákony

Dvojica sa rozhodla založiť firmu na Slovensku a oficiálnu prevádzku v Holandsku. Doteraz však Jarka so Števom netaja, že toto obdobie bolo psychicky veľmi náročné. Nedostatok času, peňazí a oddychu bol veľkú skúškou, ktorú sa im však podarilo zvládnuť. Neskôr prišla ďalšia rana, keď museli firmu na Slovensku zrušiť, ako tvrdia - z dôvodu nezmyselných zákonov pre mladé neprosperujúce firmy. Novú spoločnosť tak museli založiť v Holandsku, majú však značku so 100-percentnými konopnými odevmi. Svoj sen pritom Jarka so Števom začali budovať bez väčšieho kapitálu i bez pôžičiek. Doteraz však tvrdia, že základom je, že doň vkladajú srdce. Zároveň robia to, čím žijú, deklarujú na svojom webe.

Foto: Facebook/Happyhempy

„Naša tvorba odzrkadľuje naše postoje a hodnoty. Vyjadruje naše cítenie, vzťah k zachovávaniu trvalých hodnôt a návratu k prirodzenosti,“ tvrdí sympatická dvojica, ktorej nie je jedno, akú negatívnu environmentálnu stopu zanecháva módny priemysel. No oni sa s tým rozhodli niečo robiť a namiesto kvantity kladú dôraz na kvalitu. Ich oblečenie je udržateľné a látky berú výlučne z Európy. Musia byť ekologicky pestované, spracované i farbené.

Foto: Facebook/Happyhempy

„Rozdiel medzi spracovaním konopy chemickými a biologickými metódami je aj v samotnom výsledku. Konopná látka vyrobená biologickými procesmi je jemnejšia, príjemnejšia na dotyk, ma vynikajúcu stálosť farieb, je trvanlivejšia a omnoho kvalitnejšia,“ vysvetľujú šikovní Slováci, ktorých zmýšľanie radikálne zmenila hlavne tragédia zrútenia odevnej továrne v Bangladéši. „Značky ako naša majú byť alternatívou pre všetkých zodpovedne zmýšľajúcich spotrebiteľov,“ odkazujú.

Už ste čítali?