Poradenstvo JASPERS podporilo na SR investície v sume 5,7 mild.eur
TASR
TASR

Poradenstvo JASPERS podporilo na SR investície v sume 5,7 mild.eur

V minulom roku JASPERS poskytol väčší rozsah výstupov a vo viacerých krajinách ako kedykoľvek predtým, uviedol viceprezident EIB Vazil Hudák.

— Foto: TASR/AP

Bratislava 19. júna (TASR) – Partnerstvo medzi Európskou komisiou (EK) a Európskou investičnou bankou (EIB) JASPERS mobilizovalo od roku 2006 viac než 80 miliárd eur investícií, z ktorých 5,7 miliardy eur smerovalo na Slovensko. Peniaze idú najmä na projekty v oblasti dopravy a tzv. smart cities, teda inteligentných miest.

„V minulom roku JASPERS poskytol väčší rozsah výstupov a vo viacerých krajinách ako kedykoľvek predtým,“ uviedol viceprezident EIB Vazil Hudák na dnešnej tlačovej konferencii v rámci deviateho ročníka celoeurópskeho stretnutia JASPERS v Bratislave.

JASPERS, čiže Spoločná pomoc na podporu projektov v európskych regiónoch, dokončil v roku 2016 v cieľových krajinách 127 zadaní.

Projekty podporované poradenstvom JASPERS od roku 2006 a odobrené EK na financovanie mobilizovali celkové investície presahujúce 80 miliárd eur, z čoho bolo vlani schválených 61 projektov v sume približne 12 miliárd eur. Ďalšie projekty v hodnote miliárd eur sú v štádiu prípravy.

„Za posledný rok EIB, ktorá poskytuje návratné zdroje, poskytla financovanie za skoro 84 miliárd eur, z ktorých skoro 30 % ide na financovanie v kohéznych krajinách. Takže spolu európske fondy a financovanie cez EIB predstavujú obrovskú masu zdrojov, ktoré idú do regiónov, aby sa mohli ďalej ekonomicky a sociálne rozvíjať,“ zdôraznil Hudák.

Na Slovensku JASPERS ukončil 72 zadaní a 34 je v štádiu rozpracovania. Všetky sú určené na podporu projektov, ktoré sú pre krajinu kľúčové, najmä v sektore dopravy. EK schválila 39 z týchto projektov, ktoré mobilizovali investície vo výške 5,7 miliardy eur. Z toho 3,1 miliardy eur predstavujú granty EÚ.

„Doprava predstavuje veľký balík toho, kde sa JASPERS z hľadiska svojej technickej pomoci zameriava, asi 40 % z celkového portfólia. Smart cities je nová téma, je to prierezová agenda. V tom sú aj projekty, ktoré sa týkajú energetiky, je to aj otázka širokopásmového internetu, IT riešení, dopravy z hľadiska miestnych riešení,“ opísal Hudák. Tento spôsob financovania sa môže podľa neho využiť aj na modernizáciu nemocníc.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…