Dobré noviny
O študentov SOŠ stavebnej majú záujem slovenské aj zahraničné firmy
TASR
TASR

O študentov SOŠ stavebnej majú záujem slovenské aj zahraničné firmy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Stredná odborná škola stavebná na Nábreží mládeže v Nitre má za sebou takmer 70-ročnú tradíciu.

Nitra 19. júna (TASR) – Stredná odborná škola stavebná (SOŠS) na Nábreží mládeže v Nitre má za sebou takmer 70-ročnú tradíciu. Počas nej bola vždy zameraná na vzdelávanie študentov výlučne v stavbárskych profesiách. Dnes poskytuje vzdelanie aj v odboroch, ktoré neponúka žiadna iná stredná škola na Slovensku.

Ako uviedla riaditeľka školy Ľubica Hlaváčová, iba na SOŠS v Nitre sa môžu žiaci vzdelávať v odbore kominár, priamo pod dohľadom Komory kominárov Slovenska. „Okrem tohto v súčasnosti ponúkame vzdelanie aj v študijných a učebných odboroch murár, tesár, maliar, inštalatér, klampiar, kachliar, stolár, operátor stavebnej výroby, mechanik stavebnoinštalačných zariadení a stavebná výroba. Sú to všetko profesie, ktoré sú na trhu práce mimoriadne žiadané,“ povedala Hlaváčová.

O veľkom záujme o kvalifikovaných remeselníkov podľa jej slov svedčia aj ponuky od slovenských i zahraničné firiem, ktoré majú často záujem zamestnať prakticky každého absolventa ovládajúceho niektorú zo žiadaných stavbárskych profesií. „Naši študenti, ktorí neplánujú pokračovať v príprave na vysokej škole, sa tak môžu prakticky hneď po ukončení školy okamžite zamestnať, pretože ten záujem firiem je naozaj veľký,“ skonštatovala Hlaváčová.

Ako pripomenula, žiaci, ktorí majú záujem pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu, majú k dispozícii aj štvorročné odbory ukončené maturitou. Absolventi dvoj- a trojročných odborov zase môžu pokračovať nadstavbovým štúdiom, ktoré je takisto ukončené maturitnou skúškou.

Ku kvalite vzdelávania žiakov SOŠS v Nitre prispieva podľa Hlaváčovej dobrá spolupráca školy so stavebnými firmami a rôznymi profesijnými komorami. Užšiu spoluprácu so zamestnávateľmi a stavebnými odborníkmi zabezpečuje aj Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre stavebníctvo, ktoré na strednej škole vytvoril jej zriaďovateľ, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj. „Teší ma tiež, že naši žiaci okrem veľmi dobrých študijných výsledkov dosahujú mnohé úspechy aj na rôznych športových, ale aj odborných súťažiach, akým je napríklad pravidelné medzinárodné podujatie Murár,“ dodala Hlaváčová.

 

Hlaváčová: Je dôležité presvedčiť rodičov, aby uverili, že znalosť stavbárskeho remesla umožní nájsť si prácu

Rozšíriť študijnú ponuku o nové a na trhu práce mimoriadne žiadané odbory je hlavným cieľom, ktoré si stanovilo vedenie Strednej odbornej školy stavebnej (SOŠS) na Nábreží mládeže v Nitre. Podľa slov riaditeľky školy Ľubici Hlaváčovej je nemenej dôležitou úlohou presvedčiť rodičov, aby uverili, že znalosť stavbárskeho remesla umožní ich deťom nájsť si hneď po absolvovaní školy prácu.

Pracovníci SOŠS robia pravidelne nábory na približne 60 základných školách, no aj tak získať nových žiakov stále nie je ľahké. „Odbory, kde sa deti učia remeslu a pracovať aj rukami, sú, žiaľ, stále vnímané ako menej atraktívne. A to aj napriek tomu, že naši absolventi majú uplatnenie prakticky okamžite a často sú veľmi dobre zaplatení. Manuálnu prácu sme si v spoločnosti akosi zdehonestovali,“ skonštatovala Hlaváčová.

Ako dodala, škola s takmer 70-ročnou tradíciou si stále uchováva prísnu špecializáciu na stavebné profesie a z tohto trendu neupustila ani v čase, kedy mnohé stredné školy otvárali množstvo rôznorodých odborov, aby prilákali čo najviac žiakov. „My sme týmto smerom nikdy nešli. Momentálne uvažujeme o otvorení nových odborov, ktoré budú takisto výlučne stavbárske. Na trhu práce evidujeme veľký záujem o izolatérov, o podlahárov či odborníkov na armovanie,“ vysvetlila Hlaváčová.

Okrem nových študijných odborov by malo na škole pribudnúť aj nové vybavenie. Pomôcť by mali aj zdroje z Európskej únie. Z nich by sa mali zrekonštruovať školské dielne, v ktorých pribudnú nové stroje a mechanizmy. „Okrem toho postupne rekonštruujeme celú budovu školy. Našou výhodou je, že vychovávame budúcich stavbárov, takže mnohé práce dokážu v rámci praxe a odborného výcviku zvládnuť aj naši študenti,“ povedala Hlaváčová. Ako doplnila, škola plánuje tiež vybudovanie vlastného ihriska aj s príslušným zázemím a šatňami.

Už ste čítali?