Dobré noviny
Štát chce deti odnaučiť od fast foodov. Pošle ich do sadov a na farmy
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Štát chce deti odnaučiť od fast foodov. Pošle ich do sadov a na farmy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Nadváha, zlé stravovacie návyky a nezáujem o životné prostredie. Zdá sa, že aj s týmito nedostatkami u časti mladej generácie chce štát bojovať, a to mimo školských lavíc. Žiaci sa totiž z nich premiestnia na farmy či do sadov.

BRATISLAVA 19. júna - Hoci je zdravá strava trendom súčasnosti, čomu sa prispôsobujú školské bufety a postupne i školské jedálne, mladých často vídať vo fast foodoch či s nezdravou pochúťkou v ruke. Namiesto jablka a pohára mlieka podaktorí tínedžeri stále radšej uprednostnia hranolky, hamburger a sladký nápoj. Vreckové tak minú na to, čo má nielen žiadnu výživovú hodnotu, ale je pre nich aj škodlivé. Štát chce preto znovu posilniť osvetu priamo v školách, kde trávia väčšinu času, avšak s tým, že deti „vyženie“ do terénu, priamo k tým, ktorí pestujú ovocie či chovajú zvieratá.

Dotácie pre podnikateľov

Ako informoval denník Sme, ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje pre žiakov možnosti, ako ich vodiť na exkurzie do sadov či na farmy. Detaily má upraviť vládne nariadenie. Jeho text zverejnil rezort na pripomienkovanie, dodal denník.

Štát chce, aby sa deti dozvedeli o zdravej strave viac, aby sa priamo oboznámili s tým, ako to vyzerá v záhradách, resp. sadoch alebo na farme, čo všetko sa dá z plodín vyrobiť alebo ako sa doja kravy. Hlavne mestské deti majú takéto predstavy často len matné, cieľom exkurzií by tak mohol byť aj zvýšený záujem o slovenské výrobky.

Foto: TASR

To, kam budú deti chodiť na exkurzie, závisí od podnikateľov na Slovensku. Tí totiž budú môcť žiadať o dotáciu, svoju predstavu opíšu v projekte a potom s ponukou vyrazia do škôl. Podľa toho, koľko škôl a žiakov sa zapojí, dostanú výslednú sumu, podľa ministerstva to bude najviac 80 percent nákladov bez DHP. Ako ďalej uviedlo SME, štát na to vyčlenil 320-tisíc eur.

Prehovoria im do duše?

Do slovenských škôl sa podľa programu Školské ovocie dostáva čoraz viac čerstvého ovocia i zeleniny. Napríklad v školskom roku 2014/2015 to bolo oproti roku 2009/2010 až 3,75 krát viac čerstvých produktov. Úloha aj tohto programu je jasná - nielen podporiť domácu produkciu, ale aj zvýšiť spotrebu ovocia a zeleninu u žiakov, a tým pozitívne vplývať na ich stravovacie návyky.

Foto: TASR

Iba počúvanie o pozitívnych účinkoch čerstvých potravín vyrobených priamo na Slovensku nestačí, častejšie exkurzie by tak mohli zabezpečiť to, že priamo podnikatelia deťom prehovoria do duše. Deti tak získajú celkom inú predstavu o sadoch či maštaliach, čo možno zmení ich smerovanie do budúcnosti zvýšením záujmu o poľnohospodárstvo.

Už ste čítali?