Vedci zistili, že aj rastliny majú mozgy! Kde presne sa nachádzajú?
Dobré noviny
Dobré noviny

Vedci zistili, že aj rastliny majú mozgy! Kde presne sa nachádzajú?

Objavený mozog ale nie je vôbec jednoduchý, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Rastliny majú za sebou veľmi dlhú evolučnú cestu. Prvé rastliny sa vyvinuli už pred 450-timi miliónmi rokov a odvtedy sa neustále vyvíjali.

Kedže rastliny prechádzali v rámci svojho vývoja mnohými štádiami, vytvorili sa u nich rôzne až fascinujúce mechanizmy. Vedci z Birminghamskej univerzity najnovšie zistili, že rastliny napríklad majú „mozgy“. Tie samozrejme nie sú také, aké nosíme v našich hlavách, no aj tak zohrávajú v živote rastlín kľúčovú úlohu. Ide o skupinu buniek, ktoré pôsobia ako akýsi velín, či riadiace centrum.

Tieto bunky vedci našli v rastlinných zárodkoch a zistili, že zohrávajú dôležitú úlohu v životnom cykle. Azda najdôležitejšou úlohou, ktorou sa zaoberajú je, kedy má začať rastlina klíčiť. Klíčenie totiž musí byť perfektne načasované, inak rastline hrozí, že môže zahynúť.

Objavený mozog ale nie je vôbec jednoduchý, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tvoria ho dva typy buniek, ktoré spolu komunikujú pomocou hormónov. Oba typy buniek priebežne vyhodnocujú stav okolia, v akom sa semeno nachádza a na základe spoločných informácií sa potom „mozog“ rozhodne, kedy zaháji klíčenie.

Prečo ale rastliny používajú rozdielne typy buniek na vyhodnocovanie rovnakých podnetov? Vedci to vysvetľujú na príklade, keď sa rozhodujete, na aký film pôjdete do kina. Mnohí z nás si prečítajú recenzie na jeden film od viacerých autorov a na základe toho sa rozhodnú, či naň pôjdu alebo nie. Viac názorov nám totiž pomôže utvoriť si lepší názor, či film skutočne stojí za pozretie. Podobne sú na tom aj rastliny. Tie zbierajú rôzne „názory“ na podnety okolia a na základe nich sa rozhodnú, či začnú klíčiť alebo nie.

Takže, aj keď rastliny nemajú tak zložitý mozog ako my, v skutočnosti využívajú na svoje fungovanie niečo, čo ho náramne pripomína.

Už ste čítali?

Mala fotiť mladomanželov, no viac ju zaujal družba. S jeho fotkou…

Mladá Slovenka sa naučila fotiť ako samouk, teraz ohúrila porotcov v celosvetovej…

Po rokoch cestovania sa usadil na Slovensku. Rómov učí, ako…

Veľa sa hovorí o integrácii Rómov, o projektoch, kde prúdia tisícky…

Bráva si domov umierajúce deti, ktoré nik nechce. Celé noci…

Tento muž má veľké srdce. Vo svojom príbytku totiž vždy na istý…

Kováč z Handlovej dobyl Ameriku. Za jeho unikátnymi posteľami…

Za oceánom letia výrobky umeleckého kováčstva zo Slovenska. Boháči…