Dobré noviny
Nadšenci experimentálnej archeológie sa v lete stretnú na Liptove
TASR
TASR

Nadšenci experimentálnej archeológie sa v lete stretnú na Liptove

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Účastníci zažijú cyklus workshopov, tvorivých dielní a prednášok zameraných na rôzne technológie z obdobia praveku.

Partizánska Ľupča 18. júna (TASR) - Turisticky vyhľadávaný liptovský región v letných mesiacoch ponúka po prvý raz domácim i turistom možnosť zúčastniť sa medzinárodnej letnej škole experimentálnej archeológie. Pripravilo ju Občianske združenie (OZ) Archeopark Liptov a uskutoční sa v júli a auguste na úpätí Nízkych Tatier pri dolnoliptovskej obci Partizánska Ľupča.

Účastníci zažijú cyklus workshopov, tvorivých dielní a prednášok zameraných na rôzne technológie z obdobia praveku. "Tematické aktivity budú zamerané napríklad na architektúru, keramiku, štiepanie pazúrika, textilnú produkciu a spracovanie vlny v praveku," povedal pre TASR predseda OZ Víťazoslav Struhár. Letná škola experimentálnej archeológie je podľa neho určená pre všetky vekové kategórie. Pricestovať na Liptov môžu aj celé rodiny.

"Naša letná škola je určená jednak pre študentov archeológie, prípadne histórie. Tiež pre ľudových umelcov, ktorí sa tu budú prezentovať, alebo pre vedeckú komunitu, ktorá môže vidieť rôzne prebiehajúce experimenty. Nesmieme zabudnúť ani na širokú verejnosť, všetci sa môžu prísť pozrieť či pomôcť. S prírodnými materiálmi sa môžu zoznámiť už najmenší, budeme preto radi, keď pricestujú rodiny s deťmi. Dá sa tu stanovať, môžu si spraviť pekný výlet," ozrejmil predseda OZ Archeopark Liptov.

Okrem iného sa budú účastníci podieľať na budovaní tematického archeoparku, ktorý chcú nadšenci sprístupniť verejnosti už v lete 2018. Prvým 30 prihláseným preplatia náklady na stravu, ubytovanie aj cestovné. "Archeopark Liptovia je na Slovensku unikátom, pretože v našom živom parku na rozdiel od muzeálnych expozícií bude možné stráviť niekoľko dní či týždňov a vyskúšať si na vlastnej koži život v praveku," skonštatoval Struhár. Na viac ako päťhektárovom pozemku postupne vyrastie komplex drevených stavieb, ktorý chronologicky bude dokumentovať osídlenie Slovenska od paleolitu až po slovanské obdobie. Nachádzať sa tam budú aj živé zvieratá a jednoduché políčka, na ktorých sa budú pestovať dobové plodiny.

Letnú školu experimentálnej archeológie pripravilo OZ Archeopark Liptov v spolupráci s poľským partnerom - Okresným múzeom Nowy Sacz v rámci projektu eurofondového programu INTERREG PL-SK 2014-2020.

Už ste čítali?