Počítačová myš funguje ako detektor lži, zistili talianski vedci
Dobré noviny
Dobré noviny

Počítačová myš funguje ako detektor lži, zistili talianski vedci

Vedci chcú naďalej na zdokonaľovaní systému pracovať.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Pohyb počítačovej myši dokáže prezradiť viac, ako si myslíte. Nový výskum vo vedeckom časopise PLoS One ukázal, že myš odhalí, či klamete alebo hovoríte pravdu. A tento novodobý detektor lži je úspešný až na 95 percent.

Talianski vedci vyvíjajú technológiu, ktorá dokáže rozlišovať medzi pravdou a klamstvom tak, že sleduje pohyb kurzora myši pri voľbe odpovedí vo formulároch.

Vytrénovaná umelá inteligencia

Za všetkým stojí neurónová sieť, ktorú starostlivo vytrénovali za pomoci respondentov. Pri každej z otázok bolo vopred jasné, či používateľ volí správnu odpoveď, alebo sa jej vyhýba klamstvom.

Následne sa systém z naučeného správania pokúšal zistiť bez indícií, či prijaté odpovede zodpovedajú skutočnosti, alebo ju majú klamstvom prekryť. Systém dokázal odpovede rozoznať, pričom dosahoval podľa magazínu CNet uspokojivú, 95-percentnú úspešnosť.

Pozorný divák by si nič zvláštne nevšimol. Algoritmy, ktoré však starostlivo vyhodnocujú pri pohybe kurzora jeden bod za druhým na časovej osi dokážu odlíšiť váhanie od rozhodovania.

Diabol je ukrytý v detailoch

Kým pri hľadaní pravdivej odpovede človek intuitívne volí z podvedomia odpoveď, pri klamstve sa vždy musí rozhodnúť, či sa zvolená voľba od skutočnosti líši. A to mení dynamiku práce s myšou.

Vedci chcú naďalej na zdokonaľovaní systému pracovať. Nie je vylúčené, že sa im podarí vyvinúť verifikačné algoritmy, ktoré pomôžu odhaliť pravdivé výsledky v registračných formulároch, prieskumoch verejnej mienky či iných digitálnych projektoch.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…