Dobré noviny
Na Novom Zélande zrejme našli stratený div sveta
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Na Novom Zélande zrejme našli stratený div sveta

Pobrežie jazera Rotomahana.
Pobrežie jazera Rotomahana. — Foto: wikimedia

Celé to znie ako príbeh z dobrodružného románu, no toto sa skutočne stalo. Stratený div sveta bol roky ukrytý pod zemským povrchom a upadol do zabudnutia. Výskumníci ho teraz zrejme objavili vďaka starému denníku z 19. storočia.

WELLINGTON 16. júna - Kedysi dávno, presnejšie v júni roku 1886, zasiahol severný ostrov Nového Zélandu pomerne silný sopečný výbuch. Stlačená magma sa vynorila z hlbín a narazila na dno jazera Rotomahana. To spustilo reťazovú reakciu masívnych výbuchov a toku lávy, sopka chrlila popol a dym až do výšky 10 kilometrov. Predpokladá sa, že práve toto zničilo aj stratený div sveta, ktorý práve teraz výskumníci objavili. Zaujímavé je, že im ku tomu dopomohol denník z 19. storočia!

Vzácne terasy

Po celom svete je známych 7 divov sveta, za ôsmy prírodný div boli označované takzvané Ružové a biele terasy jazera Rotomahana na Novom Zélande. Ako uvádza portál IFL Science, vznikali pomalým zhromažďovaním ložísk bohatých na oxid kremičitý zo starodávnych geotermálnych prameňov. Práve tieto terasy na brehu jazera mali byť najväčším ložiskom kremeňa svojho druhu na svete a ľudia z nich boli nadšení. Ako sa však zdá, po 131 rokoch sa výskumníkom podarilo tieto stratené terasy, ktoré už aj upadli do zabudnutia, nájsť.

Maľba terás, ktoré zachytil Charles Blomfield v roku 1890.
Maľba z roku 1890 od Charlesa Blomfielda ukazuje, ako slávne terasy kedysi vyzerali. Foto: reprofoto/iflscience/PublicDomain

Knihovník našiel starý denník

Všetko sa to podarilo vďaka starému denníku nemecko-rakúskeho geológa Ferdinanda von Hochstettera, ktorý bol aj dobrým kartografom. Denník starý dve storočia objavil istý knihovník a historik a práve podľa týchto starých záznamov sa podarilo zistiť, kde sa vzácne terasy nachádzali, pretože denník ukrýval predtým neznáme detaily. Na základe jeho precíznych poznámok dvojica výskumníkov vydedukovala, kde musel tento geológ stáť, keď tieto terasy pred rokmi opisoval. Vtedajšie mapy porovnali s daným terénom v súčasnosti a našli miesto, kde by sa terasy mali nachádzať.

Nájsť miesto, kde sa terasy nachádzali, pomohol starý denník uznávaného geológa.
Nájsť miesto, kde sa terasy nachádzali, pomohol starý denník uznávaného geológa. Foto: Pexels

Turistická atrakcia minulosti

Hoci sú zatiaľ ukryté pod zemou, Bunn verí, že by mali byť stále v dobrom stave a po ich vykopaní by sa mohli obnoviť. Chceli by obnoviť ich bývalú slávu, pretože tieto terasy boli kedysi pre ľudí veľkým lákadlom. "Terasy boli obrovskou turistickou atrakciou južnej pologule a britského impéria, lode plné turistov z Veľkej Británie, Európy a Ameriky si robili nebezpečné výpravy za nimi, aby ich videli," prezradil jeden z výskumníkov, Rex Bunn, uviedol portál The Guardian.

Na to, aby si mohli byť 100%-ne istí, sa však toto miesto musí podrobiť archeologickým vykopávkam a ďalšiemu výskumu. Poslali teda žiadosť kmeňu Tuhourangi, ktorý obýva územie okolo jazera. Kmeň však ich zámer podporuje, nemal by s tým teda byť problém. Čas ukáže, čo sa nájde pod povrchom, všetci však veria, že slávne terasy sa konečne opäť dostanú na svetlo sveta.

Už ste čítali?