Dobré noviny
Muž vyvinul sanitnú motorku, dostane sa aj na odľahlé miesta
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Muž vyvinul sanitnú motorku, dostane sa aj na odľahlé miesta

Indovi sa podarilo vytvoriť sanitnú motorku.
Indovi sa podarilo vytvoriť sanitnú motorku. — Foto: reprofoto/novinky.cz/reuters

Takto môže záchranná služba jednoducho prekľučkovať dopravnou zápchou a ľahšie sa dostane aj na miesta, kam klasická sanitka nedôjde.

NAÍ DILLÍ 15. júna - Klasické sanitné vozidlo má nového konkurenta. Konkrétne motorku špeciálne upravenú na tieto účely. Oproti klasickej sanitke má viacero výhod, ktoré už v týchto dňoch môžu oceniť obyvatelia niektorýchmiest v Indii. Vďaka tejto sanitnej motorke sa záchranná služba lepšie dostane na niektoré odľahlé miesta a rýchlejšie tiež prekľučkuje dopravnou zápchou. Vyvinul ju Mohamed Šanzóre Khan z Indie.

Chcel pomôcť ľuďom

Khan síce nie je úplne prvým, kto s týmto nápadom prišiel, takéto sanitné vozidlá však v jeho krajine ľudia potrebujú ako soľ, a tak sa ho rozhodol, že pre nich podobné sanitné vozidlo vytvorí. Chcel tým najmä pomôcť obyvateľom žijúcim v odľahlých častiach krajiny, kam klasická sanitka nedôjde. Od týchto vidiečanov často počúval neuveriteľné príbehy, ako chorých odnášali do nemocnice po vlastných alebo sa ich tam snažili dopraviť na kolesách, informoval portál Novinky.cz s odvolaním sa na agentúru Reuters.

Nechýba jej ani maják

Táto príbuzná klasickej sanitky s ňou má veľa spoločného, aby ju dokázala čo najplnohodnotnejšie zastúpiť na miestach, kam by sa veľká sanitka dostala len ťažko. Rovnako ako klasická sanitka je aj jej zmenšená verzia vybavená všetkými predmetmi, ktoré sú pre poskytovanie neodkladnej prednemocničnej starostlivosti nevyhnutné. K motorke je dokonca pripojený vozík aj na prevoz pacienta do nemocnice, po jeho strane je na boku umiestnená kyslíková bomba a v zadnej časti sú umiestnené prenosné nosidlá s lekárničkou. Aby sanitná motorka mohla na seba upozorniť ostatné vozidlá aj chodcov, nechýba na nej ani klasický výstražný majáčik.

Khanovi trvalo vyvinúť sanitnú motorku 35 dní a teraz ju plánuje poskytovať príslušným orgánom za cenu asi 1500 eur za kus.

Už ste čítali?