Dobré noviny
V Číne našli 5000 rokov starý recept na pivo. Vyskúšali ho a dnes je po ňom taký dopyt, že museli postaviť samostatný pivovar
Dobré noviny
Dobré noviny

V Číne našli 5000 rokov starý recept na pivo. Vyskúšali ho a dnes je po ňom taký dopyt, že museli postaviť samostatný pivovar

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Čínske pivovary varia pivo podľa receptu starého päťtisíc rokov.

PEKING 13. júna - Čína je domovom jednej z najstarších civilizácií, takže je tiež domovom starovekého piva. Nikto ale nevedel, ako sa toto staroveké pivo varilo, a to až do roku 2015, kedy tím archeológov zo Stanfordskej univerzity vypracoval štúdiu o primitívnom pivovare objavenom v neolitickom sídle v Číne.

Pivovar starý 5000 rokov je najstarším dôkazom výroby piva z jačmeňa a prosa v krajine, píše CNN. Nálezy vedcov natoľko inšpirovali dva miestne pivovary, že sa rozhodli ukázať modernému svetu starovekú chuť a znova uvarili pivo podľa pôvodného receptu, ktorý bol v starovekom pivovare objavený. Ide o pivovary Jing-A Brewing v Pekingu a Moonzen Brewery v Hongkongu.

Jačmeň prišiel skôr

Všetko to začalo v roku 2006. Pri prieskume starovekého sídla Mi-ťia-ja blízko Si-anu v centrálnej Číne výskumníci z archeologického inštitútu Shaanxi Provincial Institute of Archaeology našli podzemné jamy staré viac ako 5000 rokov. Dve z nich obsahovali súpravy keramických nádob vrátane otvorených hrncov, lievikov a krčahov s malými otvormi. Zariadenie a usporiadanie pripomínalo primitívny minipivovar, v ktorom boli hrnčiarske nádoby používané pre drvenie, filtráciu a fermentáciu. "Ľudia dnes používajú na varenie piva rovnaké vybavenie," hovorí profesorka čínskej archeológie na Stanfordskej univerzite Li Liou.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pexels

Liou sa venovala výskumu zvyškov starého alkoholu na keramike od roku 2012. Akonáhle sa dozvedela o sídle Mi-ťia-ja, začala so svojím tímom analyzovať tunajšiu keramiku a dúfala, že to vrhne viac svetla na jej skoršie výskumy.

Tieto keramické nádoby mali na vnútornej strane žltkasté zvyšky - čo naznačovalo, že by to mohli byť zvyšky piva. Vedci ale boli schopní dokázať túto teóriu až po podrobnejšej analýze pod mikroskopom. Tím zistil, že sú to pozostatky z jačmeňa, prosa a ďalších ingrediencií používaných pri varení piva. Jačmeň, aj keď je dnes bežný, bol jednou z najviac prekvapivých ingrediencií. "Tento nález pridal novú dimenziu, ktorú sme naozaj nečakali, pretože sme sa domnievali, že jačmeň prišiel do Číny zhruba pred 4000 rokmi," povedala Liou.

V marci náleziská Mi-ťia-ja navštívili aj zástupcovia oboch spomínaných pivovarov, aby sa tu dozvedeli viac o procese výroby piva. "Očarila nás myšlienka opätovného uvarenia piva Mi-ťia-ja a zistenie, čo ľudia pili pred 5000 rokmi," povedal spoluzakladateľ pivovaru Jing-A Alex Acker.

Ako sa ukázalo, skutočný proces fermentácie sa príliš nezmenil. Ale moderné pivo používa trochu odlišnú sadu hlavných ingrediencií - sladovnícky jačmeň, chmeľ, kvasnice a vodu. V čase neolitu nepoznali chmeľ a ľudia používali iné obilniny a škroby. Iné boli tiež kvasnice a proces kvasenia bol spontánnejší. Práve kvasnice hrajú obrovskú úlohu v chuti piva a sú dôvodom prečo má nemecké pšeničné pivo inú chuť ako americké, upozornil Acker.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pexels

Kyslá zemitosť

Acker označuje staroveké pivo za kyslo zemité. "Je to pivo bez chmeľu a jedinečný recept, ktorému sme chceli zostať verní. Bez chmeľu a s týmito neobvyklými ingredienciami získavate škrobovú, zrnitú chuť a vôňu s trochou kyslej chuti, takmer ako starobylé berlínske svetlé pivo," dodal.

Už krátko po uvarení prvej várky sa pivo stalo doslova hitom. Pivovar Jing-A navaril 350 litrov starovekého piva, ktoré je od konca apríla k dispozícii v rôznych pekinských predajniach. Hongkonský Moonzen varí 100 litrov a distribuovať ho bude vo svojom pivovare. Oba pivovary dodávajú, že zisk z predaja získa výskumný inštitút Shaanxi Institute.

Už ste čítali?