Dobré noviny
Silná menštruácia? Telo vás chce pred niečim varovať. Tieto príznaky nikdy neignorujte!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Silná menštruácia? Telo vás chce pred niečim varovať. Tieto príznaky nikdy neignorujte!

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: YouTube/besttips404

Silnú menštruáciu nikdy nepodceňujte, aj takto sa vám prihovára vaše telo. Mnohé Slovenky však trpia celkom zbytočne a riešenie môže byť veľmi jednoduché.

BRATISLAVA 18. júna - Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej zdravej ženy, avšak cykly často sprevádzajú nepríjemné prejavy. Je preukázané, že mnohé ženy ani nevedia, že ich menštruácia je považovaná za silnú a môže indikovať určité problémy.

Silná menštruácia aj nebezpečné zrazeniny

Firma Richter Gedeon sa opýtala 2133 žien na to, ako riešia silnú menštruáciu. Ukázalo sa však, že viac ako 60 % výskyt silného menštruačného krvácania nijako nerieši a vždy tých pár dní z mesiaca pretrpí. Pritom môže ísť o vážnejší problém, ktorý by rozhodne nemali ignorovať. Bolesti pri silnej menštruácii pritom nie sú ničím výnimočným a aktuálny výskum dokázal, že až pätina žien často nevie kvôli bolestiam a silnému krvácaniu ani vstať z postele, čo im výrazne znižuje kvalitu života. Tretina žien však ani nevie, že silná menštruácia môže indikovať výskyt myómov alebo iných ochorení.

Mnohé ženy majú kvôli menštruačným bolestiam často problém aj vstať z postele.
Mnohé ženy majú kvôli menštruačným bolestiam často problém aj vstať z postele. Foto: Pixabay

Pozor na ochorenia srdca a obličiek

Ako vie azda každá jedna žena, zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní a ideálny cyklus trvá okolo 28 dní. Normálne je, ak každou periódou žena v priemere stratí nie viac ako 80 ml krvi, počas 3 hodín tak spotrebuje 1 vložku alebo 1 tampón. Ak ich žena použije viac, jedná sa už o silné krvácanie.  Ak počas troch dní použijete viac ako 6 vložiek denne, mali by ste zbystriť pozornosť. „Ak je silné krvácanie spojené ešte aj s krvnými zrazeninami, môže to u ženy indikovať potenciálne vážne problémy ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Určite vtedy odporúčam čo najskôr navštíviť gynekológa,“ objasnil pre Dobré noviny príznaky ochorení gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha z Ružinovskej nemocnice v Bratislave.

Za silným krvácaním môže byť myóm

Príčin silného menštruačného krvácania môže byť niekoľko. Myómy patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam a vyskytujú sa až u 40 % žien v reprodukčnom veku. Myómy poznáme asymptomatické - tie pacientke nespôsobujú žiadne nepríjemnosti. Myómy so symptómami vedia žene výrazne znížiť kvalitu života. Takmer tretina opýtaných žien v prieskumu však ani nevedela, že silná menštruácia môže indikovať výskyt myómov alebo iných ochorení. Viac ako 20 % opýtaných žien však malo s myómami alebo inými ochoreniami osobnú skúsenosť.

Liečba myómov je dnes možná aj inou ako chirurgickou cestou.
Liečba myómov je dnes možná aj inou ako chirurgickou cestou. Foto: SITA

Chýba vám energia?

Silná menštruácia a prípadné ďalšie príznaky myómov, majú veľký vplyv na zníženie kvality života. Množstvo žien otvorene priznáva, že má počas „svojich dní“ veľmi málo energie a vyše 30 percent priznáva, že musia používať súčasne tampóny aj vložky a ďalšie ochranné prvky, aby sa im nezašpinilo oblečenie. Dokonca nie je málo ani takých žien, ktoré sa ani nemôžu na dlhšiu dobu vzdialiť od toalety a sprchy. Mnohé ženy zvyknú nadmerné menštruačné krvácanie podceniť, a trpia, čo je zbytočné. „Niektorým ženám trvá aj päť rokov, kým navštívia lekára s podozrením na zdravotný problém, ktorým môžu byť aj myómy. V súčasnosti vieme pacientkam účinne pomôcť pri akýchkoľvek problémoch s menštruáciou,“ objasňuje situáciu v ambulanciách MUDr. Redecha.

Ide to aj bez skalpela!

Súčasná medicína už poskytuje ženám viac možností na liečbu myómov. Kým donedávna prevládali invazívne metódy, ako hysterektómia (odobratie maternice) a myomektómia (odobratie myómu), dnes mnohí gynekológovia uprednostňujú farmakologickú liečbu, ktorá má niekoľko výhod. Zanecháva žene maternicu, čo znamená, že môže mať ďalšie deti, prípadne sa tým odbúrajú psychické problémy pri strate maternice. Takmer dve tretiny žien z prieskumu o farmakologickej liečbe myómov ani nevedelo.

„Chceme preto apelovať na ženy s problémovou menštruáciou, aby navštívili svojho gynekológa. V prípade ak príčinou problematickej menštruácie je myóm maternice, nech sa pýtajú na všetky možnosti liečby myómov. Vieme im pomôcť. Nemusia trpieť doma v obave z chirurgického zákroku. Môžu opäť žiť normálny plnohodnotný život,“ uzatvára MUDr. Redecha. Viac informácií o myómoch nájdete na stránke www.myom.sk.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?