Túto burinu sa nepokúšajte vykynožiť! Poslúži vám lepšie ako drahá kozmetika z obchodov
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Túto burinu sa nepokúšajte vykynožiť! Poslúži vám lepšie ako drahá kozmetika z obchodov

Mastiace sa vlasy i pleť sú problémom najmä v letných mesiacoch, no práve vtedy môžete natrafiť prakticky kdekoľvek na rastlinu, ktorú by ste si rozhodne mali nazbierať. Pomôže lepšie ako kozmetika.

Lopúch je hotový poklad — Foto: conovehonakopci.cz

BRATISLAVA 10. júna - Staré známe lopúchy si pri potulkách prírodou všíma málokto a keď už, tak skôr v úsmevnej súvislosti ako akútnu alternatívu voči toaletnému papieru. Niektorí ľudia žijúci na vidieku sa však sťažujú na to, že lopúchy nie je jednoduché vytrhnúť alebo vykynožiť. No o to by sa ani nemali pokúšať. Táto nenápadná rastlina, pre niekoho aj burina, je totiž hotový poklad.

Na mastné vlasy aj vyrážky

Možno ste už počuli o tom, že lopúch má liečebné účinky napríklad vo forme čajov proti cukrovke, pomáha pri zlom trávení či zápaloch ústnej dutiny, no tu jeho skvelé vlastnosti zďaleka nekončia. Je totiž pozoruhodné, že nenápadná rastlina, ktorá rastie hocikde a v zemi sa pevne drží, má fantastické kozmetické účinky. Sami to môžete skúsiť na vlastnej koži, ak si z neho vyrobíte nálev. Je to úplne jednoduché, stačí 20 gramov usušených listov alebo koreňa lopúcha zaliať 2 dlc vody a nechať vylúhovať.

A načo vám vlastne nálev z lopúcha bude? Môžete ho aplikovať na vlasy v prípade, že sa vám mastia, vypadávajú alebo sa vám tvoria lupiny. Lopúchový nálev môžete použiť aj na mastnú pleť so sklonom k tvorbe vyrážok, či už na tvári, alebo ramenách a chrbte.

Foto: Pixabay

Z usušeného lopúcha si môžete pripraviť aj výluh, ktorý použijete do kúpeľa. Ten sa vám postará o omladzovanie pokožky, kúpeľ si môžete dopriať raz týždenne. Lopúch tak dokáže nahradiť nielen kozmetické produkty na mastnú a problematickú pleť a pokožku hlavy, ale aj drahé výrobky na omladenie pleti.

Mnoho žien trápia gynekologické problémy, vtedy sa tiež môžu obrátiť na lopúch. Ten pomáha aj pri ekzémoch, plesniach či mykóze. Je to vďaka tomu, že korene lopúchov obsahujú triterpenoidné glykozidy, a práve tie ničia choroboplodné zárodky, baktérie a plesne.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Mala fotiť mladomanželov, no viac ju zaujal družba. S jeho fotkou…

Mladá Slovenka sa naučila fotiť ako samouk, teraz ohúrila porotcov v celosvetovej…

Po rokoch cestovania sa usadil na Slovensku. Rómov učí, ako…

Veľa sa hovorí o integrácii Rómov, o projektoch, kde prúdia tisícky…

Bráva si domov umierajúce deti, ktoré nik nechce. Celé noci…

Tento muž má veľké srdce. Vo svojom príbytku totiž vždy na istý…

Kováč z Handlovej dobyl Ameriku. Za jeho unikátnymi posteľami…

Za oceánom letia výrobky umeleckého kováčstva zo Slovenska. Boháči…