Táto burina ochráni vašu záhradu lepšie ako postreky. Nikdy sa jej nezbavujte
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Táto burina ochráni vašu záhradu lepšie ako postreky. Nikdy sa jej nezbavujte

Kým pre mnohých je len nežiaducou burinou, iní v nej dávno objavili hotový poklad nielen pre svoje telo, ale aj pre záhradu.

Ilustračné foto — Foto: Free Stock Photos

BRATISLAVA 12. júna - Reč je o žihľave, ktorej sa mnohí vyhýbajú práve pre nepríjemný pocit popŕhlenia. V záhrade ju ľudia zvyknú tiež považovať za burinu, no opak je pravdou. V skutočnosti je totiž žihľava veľmi prospešná.

Alternatíva voči chémii

Žihľava má toľko využití, že by sa dalo s pokojným svedomím povedať, že rieši takmer všetky problémy. Nielen tie, ktoré majú ľudia, ale aj tie, ktoré trápia plodiny v záhradkách. Pretože to, čo je dobré pre nás, je v tomto prípade dobré aj pre úrodu v záhradke. Zo žihľavy sa totiž dá vyrobiť skvelá alternatíva voči chémii.

Foto: Pixabay

Skúsení záhradkári vedia, že ak chcú posilniť rasť plodín, pomôže nálev z mladej žihľavy, a alternatívou voči chemickému postreku je ten, ktorý sa dá z tejto rastliny tiež vyrobiť. Na výrobu zázračného výluhu vám stačia vedro, žihľava a voda. Dostatočné množstvo žihľavy, ktorou môžete vedro naplniť aj do troch štvrtín, zalejte vodou a nechajte kvasiť.

Výluh, ktorý vznikne, sa dá použiť ako postrek či zálievka, respektíve hnojivo. To sa riedi v pomere 1 diel výluhu k 10 dielom vody, pri postreku bez riedenia. Žihľava si dokáže poradiť s voškami, preto môže byť tento postrek riešením.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…