Táto burina ochráni vašu záhradu lepšie ako postreky. Nikdy sa jej nezbavujte
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Táto burina ochráni vašu záhradu lepšie ako postreky. Nikdy sa jej nezbavujte

Kým pre mnohých je len nežiaducou burinou, iní v nej dávno objavili hotový poklad nielen pre svoje telo, ale aj pre záhradu.

Ilustračné foto — Foto: Free Stock Photos

BRATISLAVA 12. júna - Reč je o žihľave, ktorej sa mnohí vyhýbajú práve pre nepríjemný pocit popŕhlenia. V záhrade ju ľudia zvyknú tiež považovať za burinu, no opak je pravdou. V skutočnosti je totiž žihľava veľmi prospešná.

Alternatíva voči chémii

Žihľava má toľko využití, že by sa dalo s pokojným svedomím povedať, že rieši takmer všetky problémy. Nielen tie, ktoré majú ľudia, ale aj tie, ktoré trápia plodiny v záhradkách. Pretože to, čo je dobré pre nás, je v tomto prípade dobré aj pre úrodu v záhradke. Zo žihľavy sa totiž dá vyrobiť skvelá alternatíva voči chémii.

Foto: Pixabay

Skúsení záhradkári vedia, že ak chcú posilniť rasť plodín, pomôže nálev z mladej žihľavy, a alternatívou voči chemickému postreku je ten, ktorý sa dá z tejto rastliny tiež vyrobiť. Na výrobu zázračného výluhu vám stačia vedro, žihľava a voda. Dostatočné množstvo žihľavy, ktorou môžete vedro naplniť aj do troch štvrtín, zalejte vodou a nechajte kvasiť.

Výluh, ktorý vznikne, sa dá použiť ako postrek či zálievka, respektíve hnojivo. To sa riedi v pomere 1 diel výluhu k 10 dielom vody, pri postreku bez riedenia. Žihľava si dokáže poradiť s voškami, preto môže byť tento postrek riešením.

Už ste čítali?

Slováci dali zbohom práci a už pol roka len cestujú po svete.…

Opustili rodné Slovensko, obuli si túlavé topánky a vrhli…

Na Novom Zélande zrejme našli stratený div sveta

Celé to znie ako príbeh z dobrodružného románu, no toto sa skutočne…

Prešovskí študenti vytvorili repelent proti kliešťom, ktorý…

Na klasické repelenty si už kliešte zvykli, toto však nemôžu ani…

Moslimom došla trpezlivosť: Teroristom posielajú doteraz najsilneší…

Moslimovia už sa viac nedokázali nečinne prizerať na to, čo robia teroristi vo svete.…