Médiá zvolili za Kráľovnú lyží Nórku Björgenovú

Druhá anketová priečka patrila 23-ročnému rakúskemu skokanovi na lyžiach Gregorovi Schlierenzauerovi.

BRATISLAVA 2. apríla - V ankete novinárov špecializujúcich sa na klasické lyžiarske disciplíny Kráľ lyží suverénnym spôsobom zvíťazila nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová.

Tridsaťtriročná rodáčka z Trondheimu ovládla svetový šampionát v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme, kde do svojej zbierky pridala štyri tituly majsterky sveta, raz skončila druhá.

Na svojom konte má už 12 titulov svetovej šampiónky, 4 strieborné a 3 bronzové medaily.

Vo Svetovom pohári v uplynulej sezóne nastúpila na štart pretekov iba trinásťkrát.

Deväťkrát zvíťazila, štyrikrát bola druhá. Osemnásť vynechaných možností bodovať ju ale pripravilo o šancu pribaliť si k medailovej kolekcii z MS aj krištáľový glóbus.

Keďže Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) nezahŕňa do svojich štatistík triumfy v jednotlivých etapách viacdielnych seriálov, počet jej "registrovaných" prvenstiev v pretekoch SP sa na konci sezóny zastavil na čísle 59, okrem toho zvíťazila v 20 etapách.

Na MS vo Val di Fiemme si vybojoval tri medaily (bilancia 1 - 2 - 0), po druhý raz v kariére triumfoval vo Svetovom pohári. V sezóne 2012/13 desaťkrát zvíťazil na pretekoch tohto rangu a celkovo má na svojom konte okrúhlych 50 prvenstiev.

Bronzový stupienok v hlasovaní žurnalistov patril víťazovi SP v severskej kombinácii 24-ročnému Nemcovi Ericovi Frenzelovi. V uplynulom ročníku bojov o krištáľový glóbus šesťkrát zvíťazil, deväťkrát sa postavil na pódium pre medailistov. Na MS vo Val di Fiemme triumfoval v individuálnych pretekoch so skokanskou časťou na mostíku HS 134.

V elitnej desiatke v tejto prestížnej ankete bolo šesť bežcov na lyžiach, dvaja skokani a dvaja kombinátori.

Kráľ lyží:

1. Marit Björgenová (Nór. / beh na lyžiach) 381 bodov, 2. Gregor Schlierenzauer (Rak. / skoky na lyžiach) 296, 3. Eric Frenzel (Nem. / severská kombinácia) 249, 4. Petter Northug (Nór. / beh na lyžiach) 233, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ. / beh na lyžiach) 117, 6. Jason Lamy Chappuis (Fr. / severská kombinácia) 94